Billig dims gør dit gamle anlæg trådløst

Med Philips’ Bluetooth-adapter kan du spille musik fra mobil, computer og tablet til dit gamle musikanlæg helt uden ledning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du har al musikken i din smartphone eller på din tablet og er helt vild for at spille den højt. Men dit musikanlæg, dockingstation eller hjemmebio er uden Bluetooth.

Redningen er nær: For nogle få hundrede kroner kan du opgradere det gamle anlæg, så det bliver trådløst:

"Philips’ Bluetooth-adapter er en nem løsning, så de mange ældre musikanlæg fra før streaming kom til, kan få en trådløs renæssance", siger Account Manager John Bundgaard fra Gibson Brands, der står bag Philips’ audioprodukter.

Adapteren måler 7,4 x 2,8 x 7,2 cm og vejer 40 gram. Den kan tilsluttes anlægget med enten RCA, coaxial eller optisk stik.

Den fås i to udgaver, hvor den dyre har AAC og AptX, som forbedrer kvaliteten ved streaming, samt NFC, så der blot skal en berøring for at koble din Android-enhed på anlægget. Et yderligere plus er MultiPair, som gør, at du kan forbinde op til tre enheder, så du kun behøver sætte dem op én gang.

Strømforbruget er behersket - under 0,5 watt i standby og under tre watt i brug.

Priserne er AEA2700 for 499 kroner og AEA2000 for 299 kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen