Billig dims gør dit gamle anlæg trådløst

Med Philips’ Bluetooth-adapter kan du spille musik fra mobil, computer og tablet til dit gamle musikanlæg helt uden ledning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du har al musikken i din smartphone eller på din tablet og er helt vild for at spille den højt. Men dit musikanlæg, dockingstation eller hjemmebio er uden Bluetooth.

Redningen er nær: For nogle få hundrede kroner kan du opgradere det gamle anlæg, så det bliver trådløst:

"Philips’ Bluetooth-adapter er en nem løsning, så de mange ældre musikanlæg fra før streaming kom til, kan få en trådløs renæssance", siger Account Manager John Bundgaard fra Gibson Brands, der står bag Philips’ audioprodukter.

Adapteren måler 7,4 x 2,8 x 7,2 cm og vejer 40 gram. Den kan tilsluttes anlægget med enten RCA, coaxial eller optisk stik.

Den fås i to udgaver, hvor den dyre har AAC og AptX, som forbedrer kvaliteten ved streaming, samt NFC, så der blot skal en berøring for at koble din Android-enhed på anlægget. Et yderligere plus er MultiPair, som gør, at du kan forbinde op til tre enheder, så du kun behøver sætte dem op én gang.

Strømforbruget er behersket - under 0,5 watt i standby og under tre watt i brug.

Priserne er AEA2700 for 499 kroner og AEA2000 for 299 kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS