Spil vinyler med mobilen

LOVE er en intelligent pladespiller, der gør det muligt at styre vinylmusikken med din smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vinylbølgen griber om sig, og fører det ene vilde produkt efter det andet med sig - se eksempelvis den svævende pladespiller der er på vej fra Mag-Lev Audio.

Nyeste påhit er en mobil pladespiller, du kan styre med din smartphone.

Den består ganske simpelt af en pladetallerken i 7"-format, hvor du kan lægge en vinyl af hvilken som helst størrelse. Så sætter du den lille scanner / pickup ovenpå. Den registrerer hvor mange skæringer, der er på vinylen og kobles trådløst til din smartphone via Bluetooth eller Wi-Fi. Med den tilhørende app kan du så starte og stoppe musikken samt skifte nummer. Det samme kan du gøre direkte på LOVE med simple touch-kommandoer.

LOVE pladespiller. Sæt LOVE på din vinyl, så kan du styre musikken med din smartphone.

Den er ikke på markedet endnu, men du kan få besked, når lanceringen sker, og få 50 rabat på produktet, hvis du skriver dig op her.

Se en præsentation af LOVE her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=_J1C2y-Yo2o"]

 

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S