Hver 8. unge spiller computer på fuld tid

En ny undersøgelse viser, at mere end 13% af unge mellem 15-19 år spiller computer spiller mere end 40 timer om ugen – eller hvad der godt og vel svarer til et fuldtids job. Skal vi så være rystede?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nej, mener Eric Frederiksen fra Compware.dk, der sammen med Sharkgaming.dk står bag de nye tal: ”Den positive nyhed er at, selvom de unge spiller meget computer, bruger de det primært som en ny måde at være sammen med vennerne på - eller også ser de gaming som en sportsgren på linje med fodbold og håndbold.”

Kortlægning af udvikling i gamer-adfærd

Sharkgaming.dk og Compware.dk har sat sig for at kortlægge danske gameres adfærd på internettet. Derfor gentog de metodikken fra en holdnings- og adfærdsundersøgelse fra 2011 og udvidede den med en undersøgelse af forskellige aldersklassers konkrete tidsforbrug. De fik besvarelser fra mere end 3500 personer, der spiller online computerspil minimum 1 time om ugen. 75% af de adspurgte er danskere.

De fleste adspurgte spiller omkring 6-10 timer om ugen, men der er en meget stor del der spiller over 40 timer om ugen. Unge folk i alderen 15-19 topper den kategori med 13,4% der spiller mere end 40 timer om ugen.

Så mange timer spilles der om ugen i forskellige aldersgrupper.

”Vi ser et klart mønster i gaming-adfærd på tværs af alle aldre. Folk op til 24 år spiller helt tydeligt mest computer, men de ældre gamere følger den samme kurve for tidsforbrug,” forklarer Eric Frederiksen.

Studiet viser også, at e-sport bestemt har haft påvirkning på gamers vaner de sidste mange år, hvis man blot sammenligner med en lignende undersøgelse for 6 år siden, kan man se der er sket en voldsom holdningsudvikling – specielt på forholdet til konkurrence og træning af færdigheder.

Sådan er udviklingen gået siden 2011, baseret på forskellige spilgenrer.

”Den største forskel, når vi sammenligner med for 6 år siden, er, at der er færre, som spiller for at slappe af. Når vi spørger ind til motivation som ”konkurrence” og ”træning af spilfærdigheder”, er værdierne steget med over 50%,” siger Eric Frederiksen

Danmark er det land, der har flest professionelle e-sport-atleter pr. indbygger.

”Der er mange under 20, der drømmer om chancen for at tjene penge på det, de elsker at lave, så på den baggrund træner de selvfølgelig hårdt - præcis som folk der gerne vil cykle Tour de France, eller spille fodbold,” forklarer Eric Frederiksen.

Heldigvis viser studiet også, at selvom de ikke bliver professionelle, har de nok stadig hygget sig. De, der spiller computere sammen med venner, spiller generelt mere, og omvendt. Hvis man spiller meget, spiller man højst sandsynligt sammen med venner. Det er en ny måde at være sammen og hygge med vennerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub