Kineserne står bag hvert andet avancerede cyberangreb

Kinesisktalende hackere er bestemt ikke forsvundet, men er tværtimod meget aktive med cyber-spionage i en lang række lande. Hele 10 ud af 24 avancerede hackerangreb kan tilskrives de kineseske hackere. Det viser Kaspersky Labs sikkerhedsrapport for tredje kvartal i 2017 meget klart.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De målrettede hackerangreb fra både kinesisk-, russisk-, engelsk-, og koreansktalende hackere har udviklet sig voldsomt mellem juli og september i år. Mens de kinesiske hackere gik efter at inficere legitim software og på denne måde skaffe sig adgang, var de russiske hackere mere interesserede i at angribe de finansielle institutioner, og især hæveautomaterne var under pres.

Kinesisktalende hackere har fokus på at inficere software

De mest betydningsfulde angreb Netsarang/ShadowPad og CCleaner gik begge ud på at indlejre bagdøre i installationspakkerne på legitim software. CCleaner formåede at inficere hele 2 millioner computere, hvilket gør det til et af de største angreb i 2017.

Men skifter de fokus til de mere strategiske og finansielle institutioner?

Kinesisktalende hackere gik til angreb på både luftfartsselskaber og research institutter i Rusland og Mongoliet og gjorde med IronHusky stor skade med en målrettet Poisen Ivy variant. Angrebet, der blev opdaget i juli blev koblet til det mongolske luftforsvar, som tidligere på året var et vigtigt element i forhandlingerne med Rusland. Senere på året blev energisektorer i Indien og Rusland ramt af H2ODecomposition, der som en ny malware dukkede op i forklædning af det populære indiske antivirusprogram Quickheal.

Russerne og englændere er skam også med

Russisktalende hackere har bestemt også gjort sit, men har været mere interesserede i finansielle angreb og hæveautomater.

Et nyt medlem af Lambertfamilien blev opdaget hos engelsktalende hackere, nemlig Red Lambert. Lambertfamilien er en række hackerredskaber, der siden 2008 er blevet brugt af op til flere hackere til at true høj-profilerede ofre.

“Det målrettede trussellandskab er i konstant udvikling. Ikke alene er hackere mere og mere velforberedte og teknologisk sofistikerede, men de breder sig også geografisk. Det viser bare, hvor vigtigt det er at være klædt ordentligt på i forhold til de aktuelle trusler,” siger Brian Bartholomew, der er sikkerhedsanalytiker hos Kaspersky Lab.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S