Kineserne står bag hvert andet avancerede cyberangreb

Kinesisktalende hackere er bestemt ikke forsvundet, men er tværtimod meget aktive med cyber-spionage i en lang række lande. Hele 10 ud af 24 avancerede hackerangreb kan tilskrives de kineseske hackere. Det viser Kaspersky Labs sikkerhedsrapport for tredje kvartal i 2017 meget klart.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De målrettede hackerangreb fra både kinesisk-, russisk-, engelsk-, og koreansktalende hackere har udviklet sig voldsomt mellem juli og september i år. Mens de kinesiske hackere gik efter at inficere legitim software og på denne måde skaffe sig adgang, var de russiske hackere mere interesserede i at angribe de finansielle institutioner, og især hæveautomaterne var under pres.

Kinesisktalende hackere har fokus på at inficere software

De mest betydningsfulde angreb Netsarang/ShadowPad og CCleaner gik begge ud på at indlejre bagdøre i installationspakkerne på legitim software. CCleaner formåede at inficere hele 2 millioner computere, hvilket gør det til et af de største angreb i 2017.

Men skifter de fokus til de mere strategiske og finansielle institutioner?

Kinesisktalende hackere gik til angreb på både luftfartsselskaber og research institutter i Rusland og Mongoliet og gjorde med IronHusky stor skade med en målrettet Poisen Ivy variant. Angrebet, der blev opdaget i juli blev koblet til det mongolske luftforsvar, som tidligere på året var et vigtigt element i forhandlingerne med Rusland. Senere på året blev energisektorer i Indien og Rusland ramt af H2ODecomposition, der som en ny malware dukkede op i forklædning af det populære indiske antivirusprogram Quickheal.

Russerne og englændere er skam også med

Russisktalende hackere har bestemt også gjort sit, men har været mere interesserede i finansielle angreb og hæveautomater.

Et nyt medlem af Lambertfamilien blev opdaget hos engelsktalende hackere, nemlig Red Lambert. Lambertfamilien er en række hackerredskaber, der siden 2008 er blevet brugt af op til flere hackere til at true høj-profilerede ofre.

“Det målrettede trussellandskab er i konstant udvikling. Ikke alene er hackere mere og mere velforberedte og teknologisk sofistikerede, men de breder sig også geografisk. Det viser bare, hvor vigtigt det er at være klædt ordentligt på i forhold til de aktuelle trusler,” siger Brian Bartholomew, der er sikkerhedsanalytiker hos Kaspersky Lab.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse