Kineserne står bag hvert andet avancerede cyberangreb

Kinesisktalende hackere er bestemt ikke forsvundet, men er tværtimod meget aktive med cyber-spionage i en lang række lande. Hele 10 ud af 24 avancerede hackerangreb kan tilskrives de kineseske hackere. Det viser Kaspersky Labs sikkerhedsrapport for tredje kvartal i 2017 meget klart.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De målrettede hackerangreb fra både kinesisk-, russisk-, engelsk-, og koreansktalende hackere har udviklet sig voldsomt mellem juli og september i år. Mens de kinesiske hackere gik efter at inficere legitim software og på denne måde skaffe sig adgang, var de russiske hackere mere interesserede i at angribe de finansielle institutioner, og især hæveautomaterne var under pres.

Kinesisktalende hackere har fokus på at inficere software

De mest betydningsfulde angreb Netsarang/ShadowPad og CCleaner gik begge ud på at indlejre bagdøre i installationspakkerne på legitim software. CCleaner formåede at inficere hele 2 millioner computere, hvilket gør det til et af de største angreb i 2017.

Men skifter de fokus til de mere strategiske og finansielle institutioner?

Kinesisktalende hackere gik til angreb på både luftfartsselskaber og research institutter i Rusland og Mongoliet og gjorde med IronHusky stor skade med en målrettet Poisen Ivy variant. Angrebet, der blev opdaget i juli blev koblet til det mongolske luftforsvar, som tidligere på året var et vigtigt element i forhandlingerne med Rusland. Senere på året blev energisektorer i Indien og Rusland ramt af H2ODecomposition, der som en ny malware dukkede op i forklædning af det populære indiske antivirusprogram Quickheal.

Russerne og englændere er skam også med

Russisktalende hackere har bestemt også gjort sit, men har været mere interesserede i finansielle angreb og hæveautomater.

Et nyt medlem af Lambertfamilien blev opdaget hos engelsktalende hackere, nemlig Red Lambert. Lambertfamilien er en række hackerredskaber, der siden 2008 er blevet brugt af op til flere hackere til at true høj-profilerede ofre.

“Det målrettede trussellandskab er i konstant udvikling. Ikke alene er hackere mere og mere velforberedte og teknologisk sofistikerede, men de breder sig også geografisk. Det viser bare, hvor vigtigt det er at være klædt ordentligt på i forhold til de aktuelle trusler,” siger Brian Bartholomew, der er sikkerhedsanalytiker hos Kaspersky Lab.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank