Smartphones mister terræn til virtuelle assistenter

Forbrugere, der har en virtuel assistent som fx Amazons Alexa, bruger deres smartphones mindre fx til online shopping, konkluderer rapport fra Accenture.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virtuelle assistenter som Amazons Alexa eller Samsungs Bixby er måske ikke så udbredte i Danmark endnu, men det bliver de, hvis man ser på udviklingen i udlandet. Og når det tog for alvor får fart, så bliver anvendelsen af smartphones væsentlig mindre.

En undersøgelse blandt 21.000 forbrugere på verdensplan viser nemlig, at 58 pct. af de forbrugere, der ejer en virtuel assistent, bruger deres smartphone i mindre grad til online shopping og niveauet er cirka det samme, når det kommer til generel informationssøgning (56 pct.).

”Virtuelle assistenter udfordrer allerede nu smartphones i de markeder, hvor de er mest udbredte. Den udvikling kommer vi uden tvivl til at se i Danmark også inden for en meget kort tidsramme. De virtuelle assistenter er billige, brugervenlige, og de leverer praktiske og brugbare fordele i hjemmet med det samme, de tages i brug. Og så er de den hurtigst voksende tendens inden for tech netop nu,” siger Kim Bech, Managing Director Digital, fra Accenture Danmark.

Virtuelle assistenter buldrer frem

Rapporten viser samtidig, at antallet af personer, der ejer en virtuel assistent kommer til at fordobles i 2018 med Indien på førstepladsen (39 pct. af respondenterne i undersøgelsen kommer til at eje en), efterfulgt af USA (37 pct.), Brasilien (34 pct.), Kina (33 pct.), Tyskland (26 pct.) og England (24 pct.).

Og interessen for de virtuelle assistenter er allerede markant med 63 pct. af deltagerne i undersøgelsen, der enten allerede har en virtuel assistent eller er interesserede i at få erhverve sig en. Ud af de personer, der allerede ejer en virtuel assistent, er næsten alle (94 pct.) tilfredse eller meget tilfredse med den.

”Det bliver interessant at følge udviklingen i Danmark for de virtuelle assistenter. Lige nu er det mestendels first movers, der ejer en, men det kommer hurtigt til at ændre sig. Og når det sker, så har vi en ny virkelighed i forhold til markedsføring mod forbrugerne, fordi adfærden omkring informationssøgning er anderledes end på fx smartphonen – vi gennemgår ikke så mange resultater fx Det bør forbrugerrettede virksomheder allerede nu forberede sig grundigt på,” forklarer Kim Bech, Managing Director Digital, fra Accenture Danmark.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS