Email-angreb er fortsat blandt de største problemer for virksomheder

F-Secures nye Incident Response Report peger på e-mail-indbakker som det svageste led i sikkerhedssystemer og konstaterer, at virksomhederne kæmper med hurtigt og præcist at registrere angreb og brud på sikkerheden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Over en tredjedel af alle sikkerhedsbrister starter med phishing-e-mails eller ondsindede vedhæftede filer, der sendes til virksomhedens medarbejdere viser en ny rapport offentliggjort af cybersecurity-firmaet F-Secure. F-Secures nye Incident Response Report opsummerer resultaterne fra F-Secure's undersøgelser af sikkerhedsbrister og giver indsigt i, hvordan virkelige hackere angriber organisationer.

Phishing og e-mails med ondsindede vedhæftede filer tegner sig for ca. 34 procent af alle sikkerhedsbrud, hvilket ifølge F-Secures Principal Security Consultant, Tom Van de Wiele, gør angreb, der rammer via e-mail, til et meget større problem for organisationer.

"Udnyttelse af sårbarheder i software i drive-by scenarier er typisk i opportunistiske angreb, men brud på virksomheders systemer via e-mail er faktisk langt mere almindeligt. Der er mange forskellige måder, som forskellige angribere kan bruge e-mail til at komme ind i virksomheder, og disse angreb er populære, fordi næsten alle virksomheder er afhængige af e-mail til kommunikation”, siger Van de Wiele. "Folk er nødt til at tænke, før de klikker på vedhæftede filer og links, men presset på mange arbejdspladser overvinder denne logik, som angriberne forstår og udnytter."

Andre vigtige fund i rapporten er:

• Organisationer blev ramt af målrettede og opportunistiske angreb i næsten lige forhold til hinanden
• Insider-trusler tegnede sig for en femtedel af hændelserne
• Incident responders blev kontaktet, efter at systemerne blev gennemtrængt i næsten 80 procent af sagerne
• Oftest spreder angriberne malware efter et brud (hovedsagelig med økonomisk gevinst for øje, men også til spionage eller opretholdelse af adgang til fremtidige angreb)
• 13 procent af undersøgelserne viste sig at være falske alarmer

Ifølge Tom Van de Wiele er antallet af falske alarmer, der rapporteres som sikkerhedshændelser overraskende, og viser, at for mange organisationer kæmper med nøjagtigt at opdage cyberangreb. "Vi bliver ofte indkaldt til at undersøge “mistænkelig aktivitet", som fortæller mig, at mange organisationer ikke har nøjagtige værktøjer til at opdage angreb. Nogle gange vil vi endda undersøge og opdage et it-problem snarere end et angreb, der dræner ressourcer og distraherer alle fra at håndtere det virkelige problem.”

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S