Email-angreb er fortsat blandt de største problemer for virksomheder

F-Secures nye Incident Response Report peger på e-mail-indbakker som det svageste led i sikkerhedssystemer og konstaterer, at virksomhederne kæmper med hurtigt og præcist at registrere angreb og brud på sikkerheden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Over en tredjedel af alle sikkerhedsbrister starter med phishing-e-mails eller ondsindede vedhæftede filer, der sendes til virksomhedens medarbejdere viser en ny rapport offentliggjort af cybersecurity-firmaet F-Secure. F-Secures nye Incident Response Report opsummerer resultaterne fra F-Secure's undersøgelser af sikkerhedsbrister og giver indsigt i, hvordan virkelige hackere angriber organisationer.

Phishing og e-mails med ondsindede vedhæftede filer tegner sig for ca. 34 procent af alle sikkerhedsbrud, hvilket ifølge F-Secures Principal Security Consultant, Tom Van de Wiele, gør angreb, der rammer via e-mail, til et meget større problem for organisationer.

"Udnyttelse af sårbarheder i software i drive-by scenarier er typisk i opportunistiske angreb, men brud på virksomheders systemer via e-mail er faktisk langt mere almindeligt. Der er mange forskellige måder, som forskellige angribere kan bruge e-mail til at komme ind i virksomheder, og disse angreb er populære, fordi næsten alle virksomheder er afhængige af e-mail til kommunikation”, siger Van de Wiele. "Folk er nødt til at tænke, før de klikker på vedhæftede filer og links, men presset på mange arbejdspladser overvinder denne logik, som angriberne forstår og udnytter."

Andre vigtige fund i rapporten er:

• Organisationer blev ramt af målrettede og opportunistiske angreb i næsten lige forhold til hinanden
• Insider-trusler tegnede sig for en femtedel af hændelserne
• Incident responders blev kontaktet, efter at systemerne blev gennemtrængt i næsten 80 procent af sagerne
• Oftest spreder angriberne malware efter et brud (hovedsagelig med økonomisk gevinst for øje, men også til spionage eller opretholdelse af adgang til fremtidige angreb)
• 13 procent af undersøgelserne viste sig at være falske alarmer

Ifølge Tom Van de Wiele er antallet af falske alarmer, der rapporteres som sikkerhedshændelser overraskende, og viser, at for mange organisationer kæmper med nøjagtigt at opdage cyberangreb. "Vi bliver ofte indkaldt til at undersøge “mistænkelig aktivitet", som fortæller mig, at mange organisationer ikke har nøjagtige værktøjer til at opdage angreb. Nogle gange vil vi endda undersøge og opdage et it-problem snarere end et angreb, der dræner ressourcer og distraherer alle fra at håndtere det virkelige problem.”

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job