Samsung præsenterer 8K TV med kunstig intelligens

På årets IFA messe i Berlin har Samsung fremvist Q900R QLED 8K TV, producentens første 8K-tv. AI Upscaling betyder at selv lavt opløst materiale kommer til at stå knivskarpt på den store skærm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"Samsungs satsning på QLED 8K TV med 8K AI Upscaling er en del i Samsungs langsigtede vision om at tilbyde forbrugerne den største og bedste billedoplevelse, nu med 8K som den skarpeste og mest levende skærmopløsning på markedet. Hos Samsung arbejder vi konstant med innovationer, der kan løfte TV oplevelsen. Med introduktionen af 8K TV med 8K AI Upscaling tager vi et stort skridt mod den højeste billedkvalitet. Vi er stolte af at kunne præsentere Q900R og er overbeviste om, at vores kunder kommer til at opleve fantastisk glans i farve, klarhed og lyd på vores nye 8K-kompatible modeller", fortalte Jongsuk Chu, Senior Vice President hos Samsung ved præsentationen af de nye tv'er på den igangværende IFA-messe.

Ekstrem lysstyrke

For at opnå 8K kvalitetsbilleder har Samsung Q900R 8K-opløsning en lysstyrke på op til 4.000 nits. Funktionerne gør det muligt for tv'et at producere fire gange flere pixels end 4K UHD-tv og 16 gange flere pixels end fuld et HD-tv. Q HDR 8K, som er drevet af HDR10 +, er også indbygget i Q900R for at give 100% farveudtryk og et mere levende billede.

Forbedrer ethvert billede

Q900Rs 8K AI Upscaling er en proprietær teknologi, som
anvender kunstig intelligens til at forbedre både billede og lydkvalitet til premium 8K kvalitet -
uanset originalkildens kvalitet eller format.
 
Hvis en bruger ser indhold via en streamingtjeneste, set-top box, HDMI, USB eller endda mobil -
spejling, kan Quantum Processor 8K genkende og opskalere indhold og vise det i 8K kvalitet.
 
Udover den indbyggede maskinindlæring, der er i stand til at levere exceptionel 8K farve og lyd, vil Q900R desuden være udstyret med Direct Full Array Elite for øget kontrast og præcis kontrol af baggrundsbelysnings.

Gør det nemmere for brugeren

Tv'et tilbyder en bred vifte af anvendelsesmuligheder, men går aldrig på kompromis med kvaliteten, når det kommer til lyd og billede. For eksempel kan tv'et automatisk identificere de enheder, der bliver tilsluttet, som derefter kan styres via en fjernbetjening, der automatisk skifter tv'ets billedkilde og lydoutput for optimal visning. Det gælder også lydenheder, der bliver tilsluttet via optisk kabel.
 
Livsstilsfunktioner som Ambient Mode er blevet forbedret for at give forbrugerne flere muligheder. One Invisible Connection, som leveres som standard til tv'et, indeholder et optisk kabel, hvor strømmen går gennem en sømløs ledning, hvilket giver brugerne større frihed til at bestemme, hvor og hvordan de placerer fjernsynet i hjemmet.
 
Samsung QLED 8K TV kommer til at være tilgængeligt i tre storskærmstørrelser, 65", 75" og 82".
Med nye funktioner som alle er klar til HDR 8K  alt sammen kontrolleret af den nye Quantum Processor 8K er tv’et klar til 8K-visning. De nye tv'er kommer i butikkerne fra begyndelsen af oktober. Priserne er ikke annonceret.

Mere om samme emne

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S