Nu kan den første flyvende bil bestilles - klar til levering i 2021

PAL-V Liberty er det første fartøj, der er godkendt til både at flyve og køre, og den kan købes allerede nu, med levering i 2021.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fremtidsvisionen om flyvende biler er tættere på end vi gik og troede. Porsche og Boeing har lovet flyvende biler i 2025, men allerede nu kan du faktisk købe sådan et fartøj.

Pioneer Personal Air Landing Vehicle, også kaldet PAL-V, er det første og indtil videre eneste fartøj, der er godkendt til både at flyve og køre.

PAL-V Liberty blev præsenteret på Miami Art Week i sidste uge, og er nu sat i produktion.

Den vil være klar til levering i 2021, men kan bestilles nu. Prisen er fire millioner danske kroner. Der er allerede lagt 70 bestillinger.

Se en præsentation af PAL-V Liberty her:

https://www.youtube.com/watch?v=fFW_0C7yFCI

Minibil med propel og vinger

Den kører som almindelig bil på vejene, og når du så vil være luftbåren, folder sig vingerne sig ud, mens en propel bagpå hjælper til med fremdriften.

PAL-V som bil. PAL-V som bil.

Den kører på almindelig benzin, og både i luften og på vejen, når den en topfart på cirka 175 km/t. Den maksimale flyvehøjde er tæt på fire kilometer over jorden.

Er du klar til at bestille en PAL-V Liberty kan du gøre det fra producentens hjenmeside, hvor der også er mere info.

Cockpittet i PAL-V. Cockpittet i PAL-V.
Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)