Tag på ekspedition i havets dyb med ny undervandsdrone

Denne undervandsdrone kan købes af almindelige forbrugere – og udstyres med både grab og kamera.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har du drømt om ekspeditioner i havet. Nu kan du realisere drømmen helt uden at blive våd og med begge ben på fast grund. Denne undervandsdrone, Gladius Mini S, er nemlig rettet mod ganske almindelige forbrugere, som vil opleve fotografering, udforskning, inspektion eller lignende under havets overflade.

Dronen har en tophastighed på knap 4 knob (7 km/t), en maksimal dykkedybde på 100 meter og en maksimal horisontal arbejdsradius på 200 meter. Den kan bruges til underholdning, men også en bred vifte af specifikke opgaver.

Undervandsdronen har producenten Chasings patenterede teknologi til effektivt at reducere risikoen for, at motoren sætter sig fast i for eksempel sand, så dronen kan bruges sikkert under selv vanskelige undervandsforhold, forklarer leverandøren.

Foto og indsamling

Sammenlignet med den foregående model understøtter Gladius Mini S montering af mere tilbehør som for eksempel Grabber Claw, GoPro-kamera osv. Det giver mulighed for at montere tilbehør som en robotklo til at samle genstande op eller indsamle prøver af materialer under vand. Dronen kan også udstyres med et bevægelseskamera til at tage undervandsbilleder i flere positioner på samme tid, hvilket gør den endnu mere nyttig.

Batteriet er desuden opgraderet, så batterilevetiden er øget med 70 procent. Dronen har en driftstid på 4 timer, og opladningstiden er 3,5 timer.

Undervandsdrone. Den nye undervandsdrone kan styres med en medfølgende fjernbetjening og for eksempel en mobiltelefon.

Gladius Mini S har et indbygget kamera på 12 MP i 4K/1080p og EIS-billedstabilisering til at dokumentere livet under vandoverfladen. Billederne kan gemmes på et microSD-kort på 64 GB.

To kraftige LED-lamper giver en skarp billedkvalitet selv under meget dårlige lysforhold, lover producenten. Lamperne har en total effekt på 2400 lumen.

To versioner i juni

Fjernbetjeningen og mobiltelefonen eller computeren tilsluttes direkte med kabel. Dronen understøtter live-broadcasting, deling på sociale medier, time-lapse-fotografi, slowmotion, hurtig redigering af de optagede billeder og videoer, og den har HDMI-udgang.

Kabinettet er i en aluminiumslegering, og dronens samlede vægt er i underkanten af 3 kilo.

Dronen findes i to versioner (kabellængde), og den fås fra juni. Gladius Mini S 100 M koster 13.290 kroner, mens prisen for Gladius Mini S 200 M er 13.990 kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland