Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Elektronikmesse åbner i Herning i dag

Messerne er på vej tilbage. EOT - Electronics of Tomorrow blev tirsdag skudt i gang i messehallerne i Herning - med konferenceprogram, workshops, prisoverrækkelser og 77 udstillere.

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Motorsportsikonet Tom Kristensen (midt i billedet) åbnede tirsdag messen EOT - Electronics of Tomorrow i MCH Messecenter Herning. Så nu kan branchefolk igen mødes efter en lang corona-tørke.

Som det skal være på en messe, er der et konferenceprogram, workshops og prisoverrækkelser. Antallet af udstillere er kommet op på 77.

Åbningsdagen bød også på kåring af fremtidens teknologi- og elektronikiværksætter. En bred vifte af industrien er repræsenteret på EOT, og foruden de store, veletablerede virksomheder findes også en række innovative startups i det stærke udstillerfelt. Flere af dem har deltaget i iværksætterkonkurrencen EOT Pitching Contest, som på åbningsdagen kulminerede med en skarp finaledyst. IoT Cleaning, der har udviklet en intelligent softwareløsning til rengøringsplanlægning, løb med sejren og præmien på 50.000 kroner.

Endnu en prisoverrækkelse er at finde på årets program. Onsdag kan besøgende overvære den nystiftede pris "Årets bedste IoT-løsning" blive uddelt til den virksomhed, som på bedste vis formår at skabe eller omdanne fysiske objekter til digitale enheder.

40 talere på konferencerne

Konferenceprogrammet omfatter flere end 40 talere fra ind- og udland, og de kommende dage kan besøgende gennem messens talks og workshops blive klogere på emner som Software, 5G, Green Innovation, Business, AI Data & Cloud og Security. For første gang på dansk jord kan man også opleve den verdenskendte LoRaWAN-konference "The Things Conference on Tour", oplyses det.

Messen varer indtil torsdag 2. september.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere