Stjæler AI en masse job? – formentlig ikke

Kunstig intelligens og robotter ses som farlig trussel mod fremtidens job, men sådan går det måske slet ikke, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har ikke skortet på skrækscenarier: Fremtidens AI-drevne virksomheder vil i kombination med robotter føre til massearbejdsløshed og opløsning af hele jobsektorer.

Ingen kan endnu med sikkerhed forudsige, hvordan fremtidens jobmarked ser ud, men en ny undersøgelse foretaget i Storbritannien giver anledning til en vis optimisme.

Kun hvert fjerde af undersøgelsens adspurgte firmaer melder tilbage, at AI har betydet tab af jobs. I de fleste tilfælde har introduktionen af kunstig intelligens ingen negativ effekt, viser den nye forskning offentliggjort af University of Warwick og University of Sussex.

AI er overvejende positivt

Undersøgelsen er baseret på svar fra omkring 750 AI-relaterede virksomheder. Ud fra deres svar fastslår forskerne desuden, at AI faktisk har skabt flere jobs, mens over halvdelen af firmaerne siger, at der ikke er nogen generel forandring.

Sammenlignet med andre teknologier har kunstig intelligens dog en betydelig effekt på antallet af jobs. Undersøgelsen viser, at introduktionen af kunstig intelligens har en 28,4 procent større sandsynlighed for at skabe jobs, men er omvendt er 26,6 procent mere tilbøjelig til at være forbundet med job-nedlæggelse.

"Sandsynligvis betyder automatiseringen af nogle opgaver, at der er behov for færre folk til at udføre bestemte jobs. Øget produktivitet kan reducere omkostningerne, hvilket samlet set kan stimulere salg samt efterspørgsel efter medarbejdere,” udtaler dr. Wil Hunt fra University of Sussex Business School.

”Dette afhænger selvfølgelig af den specifikke AI-teknologi, der bruges, og hvad arbejdsgiverne håber at opnå ved at bruge den,” understreger forskeren.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S