Test: OnePlus Buds Z2: Kvalitetsbuds til lavpris

Da vi testede Buds Pro i efteråret, var vi blæst væk over, hvor meget vellyd og funktonalitet man får til en yderst rimelig pris på 1200 kroner. Det vil derfor næppe overraske, hvad vi synes om earbuds, der leverer stort set det samme til kun 849 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi er ikke tilhængere af AirPods-designet med den lille pind stikkende ud af øret, men det er så stort set det eneste negative, vi har at bemærke om OnePlus Buds Z2, som i de grundlæggende egenskaber byder på samme høje klasse som Buds Pro.

Lydkomponenterne er de samme, så du får samme detaljerige lyd med flot bund, og det samme er den effektive støjreduktion, som med dæmpning på 40 dB fjerner al rumlen fra trafik og andre lavfrekvente lyde.

Imponerende batteritid

Der er ikke den intelligente tilstand, som automatisk regulerer støjreduktionen i OnePlus Buds Pro og heller ikke samme hi-res-teknologi. Trådløs opladning eller quick charge får du heller ikke, men den imponerende batteritid på 38 timer er bibeholdt, og det samme er det vand- og svedresistente design.

Til prisen er det næsten umuligt at finde noget, der kan matche Buds Z2.

Pris: 849 kroner

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S