Find sikkerhedshuller i Linux og Kubernetes – Google hæver findelønnen

Der er penge i at finde sikkerhedshuller. Nu hæves findelønnen til næsten det dobbelte for at finde svagheder i Linux-Kernel og Kubernetes-systemer i forbindelse med Google Cloud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For et par uger siden skrev vi om Intels findeløn til it-eksperter, som opdager og rapporterer om huller i leverandørens hardware. Google har tilsvarende belønninger, og nu hæves præmien til forskere og andre it-kyndige, som opdager sikkerhedshuller i Linux-Kernel, Kubernetes-Container-Management-System og Kubernetes-Engine i Google Cloud, skriver ZDNet.de.

Der er tale om en klækkelig forhøjelse af findelønnen. Den maksimale belønning stiger fra 50.337 til 91.337 US-dollar. Samtidig forlænges præmieprogrammet til udgangen af 2022.

Noget tyder altså på, at Google er tilfreds med de hidtidige resultater, som programmet har opnået,

Ni huller fundet indtil videre

Google oplyser, at selskabet i de tre første måneder af programmet – det blev lanceret i november sidste år – modtog ni sikkerhedsrapporter og udbetalte over 175.000 dollar i belønninger.

Blandt rapporterne var fem, der handlede om 0-days-huller eller hidtil ukendte sårbarheder og to 1-days-svagheder eller nyopdagede sårbarheder.

Google har også andre findelønsprogrammer, der dækker Android, Chrome og open source-projekter. I alt udbetalte Google i 2021 8,7 millioner dollar i belønninger til personer eller organisationer, som fandt sikkerhedshuller.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura