Find sikkerhedshuller i Linux og Kubernetes – Google hæver findelønnen

Der er penge i at finde sikkerhedshuller. Nu hæves findelønnen til næsten det dobbelte for at finde svagheder i Linux-Kernel og Kubernetes-systemer i forbindelse med Google Cloud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For et par uger siden skrev vi om Intels findeløn til it-eksperter, som opdager og rapporterer om huller i leverandørens hardware. Google har tilsvarende belønninger, og nu hæves præmien til forskere og andre it-kyndige, som opdager sikkerhedshuller i Linux-Kernel, Kubernetes-Container-Management-System og Kubernetes-Engine i Google Cloud, skriver ZDNet.de.

Der er tale om en klækkelig forhøjelse af findelønnen. Den maksimale belønning stiger fra 50.337 til 91.337 US-dollar. Samtidig forlænges præmieprogrammet til udgangen af 2022.

Noget tyder altså på, at Google er tilfreds med de hidtidige resultater, som programmet har opnået,

Ni huller fundet indtil videre

Google oplyser, at selskabet i de tre første måneder af programmet – det blev lanceret i november sidste år – modtog ni sikkerhedsrapporter og udbetalte over 175.000 dollar i belønninger.

Blandt rapporterne var fem, der handlede om 0-days-huller eller hidtil ukendte sårbarheder og to 1-days-svagheder eller nyopdagede sårbarheder.

Google har også andre findelønsprogrammer, der dækker Android, Chrome og open source-projekter. I alt udbetalte Google i 2021 8,7 millioner dollar i belønninger til personer eller organisationer, som fandt sikkerhedshuller.

Læses lige nu

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS