Find sikkerhedshuller i Linux og Kubernetes – Google hæver findelønnen

Der er penge i at finde sikkerhedshuller. Nu hæves findelønnen til næsten det dobbelte for at finde svagheder i Linux-Kernel og Kubernetes-systemer i forbindelse med Google Cloud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For et par uger siden skrev vi om Intels findeløn til it-eksperter, som opdager og rapporterer om huller i leverandørens hardware. Google har tilsvarende belønninger, og nu hæves præmien til forskere og andre it-kyndige, som opdager sikkerhedshuller i Linux-Kernel, Kubernetes-Container-Management-System og Kubernetes-Engine i Google Cloud, skriver ZDNet.de.

Der er tale om en klækkelig forhøjelse af findelønnen. Den maksimale belønning stiger fra 50.337 til 91.337 US-dollar. Samtidig forlænges præmieprogrammet til udgangen af 2022.

Noget tyder altså på, at Google er tilfreds med de hidtidige resultater, som programmet har opnået,

Ni huller fundet indtil videre

Google oplyser, at selskabet i de tre første måneder af programmet – det blev lanceret i november sidste år – modtog ni sikkerhedsrapporter og udbetalte over 175.000 dollar i belønninger.

Blandt rapporterne var fem, der handlede om 0-days-huller eller hidtil ukendte sårbarheder og to 1-days-svagheder eller nyopdagede sårbarheder.

Google har også andre findelønsprogrammer, der dækker Android, Chrome og open source-projekter. I alt udbetalte Google i 2021 8,7 millioner dollar i belønninger til personer eller organisationer, som fandt sikkerhedshuller.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S