Fjernarbejde har sendt ansvaret for sikkerhed over på medarbejderne

It-afdelingen har ikke længere hovedansvaret for sikkerhed, når medarbejderne sidder på hjemmekontoret. Det oplever mange ansatte, og det giver digital angst, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gennem hele Corona-pandemien har hjemmearbejde, eller fjernarbejde, været med til at holde virksomheder på rette kurs. Mange fjernarbejdere har taget imod den nye arbejdsform uden problemer, mens andre har været langt mindre begejstrede. En undersøgelse fra sikkerhedsfirmaet F-Secure viser, at mange i dag lider af en form for digital angst, forårsaget af, at risikoen for cyberangreb og tabte personlige data.

Undersøgelsen, der er udført blandt 7200 medarbejdere på verdensplan, viser, at 67 procent er bekymrede for deres onlinesikkerhed og ikke mindst privatlivet.

Til internetmediet ITProPortal forklarer Lee Hadlington, seniorlektor i cyberpsykologi på Nottingham Trent Universitet, at det skyldes, at for mange medarbejdere nærmest er blevet kastet ud i denne ”nye normal”, uden nogen form for træning eller det korrekte udstyr.

Cybersikkerhed ud af it-afdelingen

Pludselig er cybersikkerhed gået fra at være noget, der blev håndteret af virksomhedens it-afdeling, til noget medarbejderne skulle håndtere selv.

Undersøgelsen viser videre, at 65 procent opfatter internettet som et stadig farligere sted. Yderligere så bekymrer 71 procent sig for, at forbundne enheder kan medføre, at deres private data bliver kompromitterede. En tilsvarende andel bliver stadig mere bekymrede for at bruge offentlige trådløse netværk.

I rapporten opfordrer Tom Gaffney, security consultant i F-Secure, til, at fjernarbejderne – når de nu er nødt til at passe på sig selv – holder alle deres enheder og software opdaterede, og at de adskiller deres personlige og professionelle onlineaktiviteter.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos