Fjernarbejde har sendt ansvaret for sikkerhed over på medarbejderne

It-afdelingen har ikke længere hovedansvaret for sikkerhed, når medarbejderne sidder på hjemmekontoret. Det oplever mange ansatte, og det giver digital angst, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gennem hele Corona-pandemien har hjemmearbejde, eller fjernarbejde, været med til at holde virksomheder på rette kurs. Mange fjernarbejdere har taget imod den nye arbejdsform uden problemer, mens andre har været langt mindre begejstrede. En undersøgelse fra sikkerhedsfirmaet F-Secure viser, at mange i dag lider af en form for digital angst, forårsaget af, at risikoen for cyberangreb og tabte personlige data.

Undersøgelsen, der er udført blandt 7200 medarbejdere på verdensplan, viser, at 67 procent er bekymrede for deres onlinesikkerhed og ikke mindst privatlivet.

Til internetmediet ITProPortal forklarer Lee Hadlington, seniorlektor i cyberpsykologi på Nottingham Trent Universitet, at det skyldes, at for mange medarbejdere nærmest er blevet kastet ud i denne ”nye normal”, uden nogen form for træning eller det korrekte udstyr.

Cybersikkerhed ud af it-afdelingen

Pludselig er cybersikkerhed gået fra at være noget, der blev håndteret af virksomhedens it-afdeling, til noget medarbejderne skulle håndtere selv.

Undersøgelsen viser videre, at 65 procent opfatter internettet som et stadig farligere sted. Yderligere så bekymrer 71 procent sig for, at forbundne enheder kan medføre, at deres private data bliver kompromitterede. En tilsvarende andel bliver stadig mere bekymrede for at bruge offentlige trådløse netværk.

I rapporten opfordrer Tom Gaffney, security consultant i F-Secure, til, at fjernarbejderne – når de nu er nødt til at passe på sig selv – holder alle deres enheder og software opdaterede, og at de adskiller deres personlige og professionelle onlineaktiviteter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S