Fjernarbejde har sendt ansvaret for sikkerhed over på medarbejderne

It-afdelingen har ikke længere hovedansvaret for sikkerhed, når medarbejderne sidder på hjemmekontoret. Det oplever mange ansatte, og det giver digital angst, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gennem hele Corona-pandemien har hjemmearbejde, eller fjernarbejde, været med til at holde virksomheder på rette kurs. Mange fjernarbejdere har taget imod den nye arbejdsform uden problemer, mens andre har været langt mindre begejstrede. En undersøgelse fra sikkerhedsfirmaet F-Secure viser, at mange i dag lider af en form for digital angst, forårsaget af, at risikoen for cyberangreb og tabte personlige data.

Undersøgelsen, der er udført blandt 7200 medarbejdere på verdensplan, viser, at 67 procent er bekymrede for deres onlinesikkerhed og ikke mindst privatlivet.

Til internetmediet ITProPortal forklarer Lee Hadlington, seniorlektor i cyberpsykologi på Nottingham Trent Universitet, at det skyldes, at for mange medarbejdere nærmest er blevet kastet ud i denne ”nye normal”, uden nogen form for træning eller det korrekte udstyr.

Cybersikkerhed ud af it-afdelingen

Pludselig er cybersikkerhed gået fra at være noget, der blev håndteret af virksomhedens it-afdeling, til noget medarbejderne skulle håndtere selv.

Undersøgelsen viser videre, at 65 procent opfatter internettet som et stadig farligere sted. Yderligere så bekymrer 71 procent sig for, at forbundne enheder kan medføre, at deres private data bliver kompromitterede. En tilsvarende andel bliver stadig mere bekymrede for at bruge offentlige trådløse netværk.

I rapporten opfordrer Tom Gaffney, security consultant i F-Secure, til, at fjernarbejderne – når de nu er nødt til at passe på sig selv – holder alle deres enheder og software opdaterede, og at de adskiller deres personlige og professionelle onlineaktiviteter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics