Elon Musk køber Twitter - det vil han gøre med tjenesten

Twitters bestyrelse har godkendt Elon Musks købstilbud på cirka 305 milliarder kroner. Musk vil dermed eje tjenesten ene mand og indføre betydelige ændringer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For knap to uger siden fremsatte Elon Musk et opsigtsvækkende købstilbud på 44 milliarder dollar, hvad der svarer til cirka 305 milliarder danske kroner.

Twitters bestyrelse satte sig i første omgang imod, men i går aftes kunne både de og Elon Musk melde ud i en pressemeddelelse, at tilbuddet var accepteret. Med primært egenkapital, suppleret af lidt lån udefra, har Elon Musk dermed gjort sig til eneste ejer af et af klodens største sociale medier.

Hvorfor?

Det er ikke umiddelbart finansielle motiver, der driver Musks nye investering. Snarere er der tale om et idealistisk projekt.

Musk ser et stort potentiale i Twitter, som et medie for fri tale. Et potentiale han ikke mener, tjenesten har indfriet den senere tid, hvor en skrappere grad af censur er sat ind.

Med sit køb vil Musk gøre op med de restriktioner og begrænsninger, der hæmmer den fri tale. Hvordan det specifikt skal komme i stand, er endnu uklart, men Elon Musk antyder selv en større teknologisk overhaling, som indbefatter blandt andet nye algoritmer og mulighed for at autentificere brugere (om det så gør mediet mere frit må være et åbent spørgsmål indtil videre). Elon Musik udtaler i pressemeddelelsen:


"Jeg vil gøre Twitter bedre end nogensinde ved at forbedre produktet med nye funktioner, gøre algoritmerne til open source for at øge tilliden, besejre spamrobotter og autentificere alle mennesker. Twitter har et enormt potentiale – jeg ser frem til at arbejde sammen med virksomheden og fællesskabet af brugere for at låse det op."

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S