Nyt alvorligt sikkerhedshul kan lamme din mobiltelefon – og du kan ikke fjerne truslen

Et alvorligt sikkerhedshul giver hackere mulighed for at blokere både internetadgang og opkald for telefoner, der benytter et chipset fra den kinesiske producent Unisoc. Hver tiende telefon i fare.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hackere har mulighed for at slukke modemmet i 11 procent af alle mobiltelefoner i verden. Det er konsekvensen af et nyt sikkerhedshul, som Check Point Research har opdaget. Sikkerhedshullet findes i firmwaren i modemchippen til Android-telefoner. Det handler om chips fra producenten Unisoc.

Truslen er blevet klassificeret som 9,4 ud af 10 på en skala over, hvor alvorlige sikkerhedshuller er.

"Dette er et af de mest alvorlige sikkerhedshuller, vi har fundet i telefoner, hvilket klassificeringen på 9,4 også understreger. Telefonen er i dag den primære kommunikationskanal for de fleste mennesker, og hvis hackere har held med at udnytte dette sikkerhedshul, vil de kunne slukke for telefonens modem og dermed lukke for både internet og opkald til omverden," siger Niels Zimmer Poulsen, der er head of security engineering hos Check Point Software Technologies i Danmark.

Opdatering på vej – men ikke endnu

Efter opdagelsen af sikkerhedshullet har Check Point Research kontaktet Unisoc, der siden hen har udviklet en opdatering, som lukker hullet. Google oplyser, at denne opdatering vil indgå i den næste sikkerhedsopdatering til Android.

Men hvornår kommer den, og hvad med tiden inden da? Det står hen i det uvisse.

"Da sikkerhedshullet bliver lukket med Googles næste opdatering, opfordrer vi på det kraftigste brugere, der har en Android-telefon med et modem fra Unisoc til at opdatere deres telefon, så snart det er muligt at downloade sikkerhedsopdateringen. Indtil da er telefonerne nemlig sårbare. Desuden vil jeg slå et slag for, at brugere generelt sikrer, at deres telefon automatisk opdaterer både apps og styresystem, så man altid har den nyeste og mest sikre version installeret," rådgiver Niels Zimmer Poulsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura