Test: OnePlus Nord CE 2 Lite: Billigmobil med fart på

Her får du hurtig skærm, fin ydelse og lynoplad-ning, men kameraet er ikke det mest alsidige.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nord CE 2 Lite er til den tunge side, bygget i plast med en yderst beskeden IPX4-certificering, som garant for, at den tåler vandsprøjt. Mobilen ligger dog fint i hånden og føles relativ robust.

Kræfterne er gode for prisklassen, med en Snapdragon 695-cpu, der giver, hvad der skal til for at drive maskineriet uden knas og endda kan presses til moderat gaming og medie-redigering.

Halvskrabet kamera

Kameraet er skrabet i forhold til, hvad vi ser på andre mobiler. Du får 64 MP hovedkamera, 4 MP makro og 2 MP dybdekamera til bokeh-effekter. Vidvinkel, som ellers mere eller mindre er standard på tværs af alle prisklasser, er der ikke.

Hovedkameraet fungerer dog fint, også selvom der ikke er optisk billedstabilisering (OIS) og andre luksusfeatures. Under anstændige lysforhold er resultaterne skarpe og farvestærke.

Bokeh-effekten ligner mere en form for magisk trylleglans end ægte optisk baggrundssløring, men kan gå an, når man vil shine sine portrætter lidt op.

Video skydes i beskeden Full HD/30 fps med mulighed for at inkludere det ganske udmærkede frontkamera i en dobbeltvisning.

Fart på opladning

Den lysstærke ips-skærm har hurtig 120 Hz-opdatering. Billederne flyder derfor smidigt, omend gengivelsen generelt er lidt udvasket.

Du får også 33 W opladning, så mobilen er fuldt opladet på en times tid. Det er en funktion, der batter noget, og her er OnePlus Nord CE 2 Lite væsentlig stærkere end moto g62, som den ellers på flere punkter har ligheder med.

Samlet set føler vi, at Nord CE 2 Lite står lidt stærkere, især på grund af opladning og processorkraft.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S