Denne trådløse pladespiller er fuldt integreret med Sonos

Victrola Stream Carbon kan kobles trådløst på enhver Sonos-højttaler og er fuldt integreret i multirumssystemet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke et større problem at koble en pladespiller til Sonos-højttalere. Det skal blot et simpelt kabel mellem de to enheder - hvis din Sonos-højttaler altså er en af dem, hvor sådan et kan tilsluttes. Det er langt fra alle Sonos-højttalere, der har en analog indgang. Det er kun de dyrere modeller, Sonos Five, Amp og Connect, der tilbyder dette. At kunne springe dette led over giver derfor mere fleksibilitet, for ikke at tale om mindre kabelrod.

Det kan du med den nye Victrola Stream Carbon, den første pladespiller, der kan sluttes trådløst til Sonos-højttalere. Tilslutningen sker via Victrolas app, og her er det også muligt at styre pladespillerens lydstyrke i højttalerne. Det samme kan du gøre med en volumenknap på fronten af pladespilleren.

Fuldt integreret i Sonos-systemet

Victrola har arbejdet sammen med Sonos om løsningen og Stream Carbon er certificeret "Works with Sonos". Producenten lover at pladespilleren er fuldt integreret i Sonos-appen. Hvordan forbindelsen sker rent teknisk, fortæller producenten dog ikke.

Pladespilleren er en bæltedrevet model og ser ud til at være skabt i fornuftig kvalitet med træplint, kulfiberarm og en Ortofon Red 2M pickup monteret. Der er også indbygget RIAA-forstærker og mulighed for at forbinde til et almindeligt anlæg med RCA-stik.

Prisen er 799 dollars og den kan forudbestilles på Victrolas hjemmeside, hvor der er også er yderligere information.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse