Denne trådløse pladespiller er fuldt integreret med Sonos

Victrola Stream Carbon kan kobles trådløst på enhver Sonos-højttaler og er fuldt integreret i multirumssystemet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke et større problem at koble en pladespiller til Sonos-højttalere. Det skal blot et simpelt kabel mellem de to enheder - hvis din Sonos-højttaler altså er en af dem, hvor sådan et kan tilsluttes. Det er langt fra alle Sonos-højttalere, der har en analog indgang. Det er kun de dyrere modeller, Sonos Five, Amp og Connect, der tilbyder dette. At kunne springe dette led over giver derfor mere fleksibilitet, for ikke at tale om mindre kabelrod.

Det kan du med den nye Victrola Stream Carbon, den første pladespiller, der kan sluttes trådløst til Sonos-højttalere. Tilslutningen sker via Victrolas app, og her er det også muligt at styre pladespillerens lydstyrke i højttalerne. Det samme kan du gøre med en volumenknap på fronten af pladespilleren.

Fuldt integreret i Sonos-systemet

Victrola har arbejdet sammen med Sonos om løsningen og Stream Carbon er certificeret "Works with Sonos". Producenten lover at pladespilleren er fuldt integreret i Sonos-appen. Hvordan forbindelsen sker rent teknisk, fortæller producenten dog ikke.

Pladespilleren er en bæltedrevet model og ser ud til at være skabt i fornuftig kvalitet med træplint, kulfiberarm og en Ortofon Red 2M pickup monteret. Der er også indbygget RIAA-forstærker og mulighed for at forbinde til et almindeligt anlæg med RCA-stik.

Prisen er 799 dollars og den kan forudbestilles på Victrolas hjemmeside, hvor der er også er yderligere information.

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Djøf

Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job