Manglende fejlrettelser truer nu millioner af Android-enheder

Kritiske sikkerhedsfejl bliver ikke rettet så hurtigt, som de bør, og nu truer en ny sårbarhed millioner af mobile enheder fra kendte mærker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Patch gab”. Disse to ord får det til at risle koldt ned ad ryggen på sikkerhedsfolk. Og nu er det sket igen, skriver sikkerhedsmediet DarkReading.

Kort forklaret er der tale om det tidsrum, der går, fra at en kritisk sikkerhedsfejl bliver opdaget, til at den blive rettet i alle de enheder, som den kan påvirke.

Googles Project Zero har opdaget fem forskellige fejl i gpu-driveren Arm Mali. Gpu-producenten ARM udsendte straks en fejlrettelse, en patch – det skete i juli og august. Alligevel kan Project Zero ifølge mediet berette, at hver eneste enhed, der er blevet testet i denne uge, var sårbare.

Millioner i fare

Dermed er millioner af Android-baserede enheder, herunder populære mobiltelefoner, i fare. Ifølge DarkReading handler det om enheder fra leverandører som Pixel, Samsung og Xiaomi – men også andre mobilenheder er truet af den manglende fejlrettelse.

Project Zero opfordrer derfor producenterne til at være mere opmærksomme på "patch gabs".

"Ligesom brugere anbefales at patche så hurtigt, som de kan, når en udgivelse, der indeholder sikkerhedsopdateringer, er tilgængelig, så gælder det samme for leverandører og virksomheder (...) Virksomhederne skal være på vagt, følge kilder højere oppe i leverandørkæden tæt og gøre deres bedste for at levere komplette patches til brugerne så hurtigt som muligt," står der i rapporten fra Project Zero om den aktuelle sårbarhed.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Asset Information Manager and Data Steward

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S