En ”frø” i væggen sparer tusindvis af standby-timer i bygninger

Spar på det samlede energiforbrug i bygninger med en smart Bluetooth-enhed – en ”frø” – som kan kobles på næsten alle typer af installationer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er mange penge at hente for virksomheder ved at reducere energiforbruget i bygninger. En af de store strømslugere er standby-forbruget, efter at den sidste medarbejder har forladt arbejdspladsen og slukket for lyset. Blandt synderne er skærme, dockingstationer og ladere til headsets og mobiler. Men tyske Frogblue tilbyder en lille Bluetooth-enhed, som ifølge virksomheden kan nedbringe virksomhedernes strømforbrug med tusindvis af kroner.

”Frøen” forbinder trådløst bygningers mange installationer i form af lys, varme, ventilation, rullegitre, alarmsystemer, markiser og vinduer. Man installerer en række Frogs, som de hedder, i de eksisterende elinstallationer. De forskellige Frogs sættes op til at tænde og slukke lyset, slukke enheder, der ikke er i brug, samt styre rullegitre, markiser og vinduer.

Via Bluetooth forbindes de trådløst med andre Frogs i installationen og udveksler forskellige informationer, der dikterer, hvilke handlinger der skal udføres – eksempelvis kør rullegitre ned, når alt lys slukkes.

I eksisterende elinstallationer

Løsningen fra Frogblue kan anvendes i eksisterende installationer, og den skulle være enkel at opsætte, hvilket sikrer, at installationsprisen kan holdes på et minimum.

Udover at en Frogblue-løsning kan omdanne bygninger til en ”smart building”, kan den også sikre virksomheden væsentlige energibesparelser. I hvert fald, hvis man skal tro virksomhedens regnestykke.

En klassisk bordgruppe bestående af fire hæve/sænke-borde, fire dockingstationer, syv skærme, diverse ladere til headsets og mobiler har et samlet forbrug i standby på 0,05 kWh. Antager man, at der på et år er et gennemsnitligt antal standby timer på 7132, viser regnestykket, at standbyprisen pr. år, med udgangspunkt i en gennemsnitlig pris pr. kWh på 3,50 kroner, udgør 1248 kroner – ifølge Frogblue.

Ganger man beløbet ud på en større kontorbygning med for eksempel 100 bordgrupper, er der tale om en betragtelig besparelse, som opnås, mens medarbejderne holder fri, argumenterer producenten.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura