En ”frø” i væggen sparer tusindvis af standby-timer i bygninger

Spar på det samlede energiforbrug i bygninger med en smart Bluetooth-enhed – en ”frø” – som kan kobles på næsten alle typer af installationer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er mange penge at hente for virksomheder ved at reducere energiforbruget i bygninger. En af de store strømslugere er standby-forbruget, efter at den sidste medarbejder har forladt arbejdspladsen og slukket for lyset. Blandt synderne er skærme, dockingstationer og ladere til headsets og mobiler. Men tyske Frogblue tilbyder en lille Bluetooth-enhed, som ifølge virksomheden kan nedbringe virksomhedernes strømforbrug med tusindvis af kroner.

”Frøen” forbinder trådløst bygningers mange installationer i form af lys, varme, ventilation, rullegitre, alarmsystemer, markiser og vinduer. Man installerer en række Frogs, som de hedder, i de eksisterende elinstallationer. De forskellige Frogs sættes op til at tænde og slukke lyset, slukke enheder, der ikke er i brug, samt styre rullegitre, markiser og vinduer.

Via Bluetooth forbindes de trådløst med andre Frogs i installationen og udveksler forskellige informationer, der dikterer, hvilke handlinger der skal udføres – eksempelvis kør rullegitre ned, når alt lys slukkes.

I eksisterende elinstallationer

Løsningen fra Frogblue kan anvendes i eksisterende installationer, og den skulle være enkel at opsætte, hvilket sikrer, at installationsprisen kan holdes på et minimum.

Udover at en Frogblue-løsning kan omdanne bygninger til en ”smart building”, kan den også sikre virksomheden væsentlige energibesparelser. I hvert fald, hvis man skal tro virksomhedens regnestykke.

En klassisk bordgruppe bestående af fire hæve/sænke-borde, fire dockingstationer, syv skærme, diverse ladere til headsets og mobiler har et samlet forbrug i standby på 0,05 kWh. Antager man, at der på et år er et gennemsnitligt antal standby timer på 7132, viser regnestykket, at standbyprisen pr. år, med udgangspunkt i en gennemsnitlig pris pr. kWh på 3,50 kroner, udgør 1248 kroner – ifølge Frogblue.

Ganger man beløbet ud på en større kontorbygning med for eksempel 100 bordgrupper, er der tale om en betragtelig besparelse, som opnås, mens medarbejderne holder fri, argumenterer producenten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect