Udbudsprocessen kan spænde ben for den sunde, komponerbare ERP-arkitektur

Klumme: ERP-platforme er forskellige. Derfor kan et for detaljeret udbudsmateriale sætte uheldige rammer for forretningstransformationen hen imod den ønskede målarkitektur. Hvorfor smide perfekt integration ud ad vinduet bare for at imødekomme en foruddefineret udrulningsplan eller for selv at komponere det hele?

Artikel top billede

(Foto: (C) Sam Burt 2010 / Sam Burt)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Jeg sidder lige nu med to udbud på ERP-området. Der har været rådgivere på, som har foreslået en faseopdelt implementering, og et roadmap baseret på virksomhedernes funktionelle organisationsstruktur.

Formålet er klart nok og meget nobelt.

Virksomheden ønsker naturligvis at prioritere sin modernisering, hvor det giver mest mulig værdi her-og-nu set i forhold til indsats og den kortsigtede forandringsledelse.

Og den ønsker at kunne sammenligne leverandørernes forskellige løsningsforslag i en vis detaljeringsgrad.

Besværligt kludetæppe

Men hvad nu hvis en ERP-platforms styrke er at understøtte fulde end-to-end processer?

I stedet for at løse behovene silo for silo, eksempelvis startende i økonomifunktionen, så tager systemet i sin kerne hånd om det samlede flow i processer som order-to-cash, procure-to-pay eller plan-to-produce.

Udbudsprocessen risikerer altså at skære velfungerende og naturlig integreret funktionalitet midt over, fordi kravet er – partout – kun at ville implementere ERP i økonomifunktionen først.

Konsekvensen bliver midlertidige interfaces mellem ”det gamle” og ”det nye”.

Virksomheden skal ovenikøbet gøre det flere gange, når det bliver indkøbets, salgets og produktionens tur til at komme over på den nye platform. Risikoen for et besværligt og omkostningstungt kludetæppe er klart til stede.

Hvis snittet i stedet var bestemt af markeder eller divisioner, så kunne man tage et land, et selskab eller en produktlinje i et hug; hive plasteret af og få alle funktioner samtidig over på en ny platform med fuldt understøttede end-to-end-processer.

Selve udbudsmaterialet – hvor logisk og lækkert det end måtte se ud – rummer altså meget hurtigt et tilvalg og et fravalg af teknologier, platforme og filosofier.

Oplyst grundlag for roadmap

Historisk har vi gjort op med de monolitiske løsninger og troen på at bygge fra bunden.

Verden er blevet mere agil, og både teknologien og forretningens virkelighed ændrer sig løbende.

Derfor giver det mening at få ERP-kernen - baseret på standardiserede end-to-end-byggeklodser - på plads i en fart, hvorefter vi har et skalerbart fundament til løbende at koble cloud-services og andre applikationer på.

Takten i udrulningen skal vi planlægge, så den passer organisationen.

Helst på et oplyst grundlag med forretningsprocesserne i centrum og med respekt for ERP-platformens arkitektur. Det er vejen til at indløse det fulde potentiale og realisere gevinster løbende.

Komponerbar forretning

Man kan sagtens forstå rationalet.

Mange virksomheder har smertelige erfaringer med at være låst af knopskudte, tilrettede og komplicerede ERP-kolosser. Derfor ønsker de både en god og realistisk plan, og de ønsker en så komponerbar (styrbar, manøvredygtig, forandringsklar) digitaliseret forretning som mulig.

Jeg har ikke fantasi til, at nogle tager springet helt ud i at komponere en hel ERP-platform op fra bunden af mikroprocesser. Navnlig blandt os i it-verdenen er composable jo ellers et brandvarmt buzzword. Det vil være at smide værdi ud ad vinduet.

En ERP-kerne er standard, den kommer med medfødt integration, og frem for alt er den gennemprøvet og testet i det virkelige liv af mange kunder.

Virksomheden skal i givet fald hjemtage en masse kompleksitet, og hvorfor ikke nøjes med at tage kompleksitet hjem, hvor det for alvor kan differentiere eller give en konkurrencefordel?

Vi skal ikke lave ”kompositioner”, hvis det ikke hjælper forretningen.

En ERP-kerne er nødvendig for at drive butikken, og så vil jeg klart foreslå, at man komponerer oven på denne kerne med CRM-løsninger, SCM-løsninger, HR-løsninger og meget andet. Helst så standard som muligt.

Spar de kompositoriske evner til digital transformation, som kan ændre fremtiden for virksomheden.

Og undlad at udøve vold på end-to-end-processer med et for detaljeret ERP-roadmap på udbudsstadiet.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS