BEC halverer sit tårnhøje gebyr til kunder, der vil sige op

Hidtil har det kostet hele fem års omsætning, hvis banker, der bruger BEC Financial Technologies datacentral, ønsker at skifte til en konkurrent. Nu halveres udtrædelsesgodtgørelsen.

Artikel top billede

Fem års omsætning.

Det har hidtil været prisen, hvis banker som benyttede BEC Financial Technologies som datacentral, ønskede at skifte til en konkurrerende bankcentral.

Nu halverer BEC, der fra hovedkontoret i Roskilde håndterer it og data for blandt andet Arbejdernes Landsbank, Spar Nord og Nykredit, udtrædelsesgodtgørelsen, så medlemsbankerne i stedet skal betale to et halvt års omsætning.

Det sker efter, at Konkurrencerådet i slutningen af marts godkendte, at den konkurrerende datacentral Bankdata, der har hovedsæde i Fredericia, ønskede at halvere sin udtrædelsesgodtgørelse, der hidtil også lød på fem års omsætning.

Nu har BEC’s bestyrelse besluttet, at de skal følge efter, hvilket indstilles til BEC’s generalforsamling d. 25. april til øjeblikkelig virkning.

“Vi ønsker ikke i BEC at stavnsbinde vores pengeinstitutter. At være på BEC skal være et tilvalg af et velfungerende fællesskab. Derfor følger vi Konkurrencerådets tilsagnsafgørelse i forhold til Bankdata og halverer vores udtrædelsesomkostninger,” siger David Hellemann, bestyrelsesformand i BEC i en pressemeddelelse.

Forhindrer fusioner

Ifølge Finans har kravet om en udgift på fem års omsætning til kunder, der vil skifte datacentral, været en af de væsentligste barrierer, når banker ønsker at fusionere, da det kan blive meget dyrt at lægge to bankforretninger sammen, hvis de anvender hver deres datacentral.

Finans nævner Jyske Banks overtagelse af Handelsbanken, hvor regningen for at skifte datacentral kom til at udgøre omkring en milliard kroner.

Men en halvering af udtrædelsesgodtgørelse til to et halvt års omsætning er endnu ikke nok til at dække tabene, hvis en bank ønsker at skifte bankcentral, siger David Hellemann yderligere i pressemeddelelsen fra BEC.

”Derfor vil vi søge at tilpasse vores fremtidige indgåelser af lange forpligtigelser.”

Under forudsætning af generalforsamlingens accept, indfører BEC i hovedtræk følgende ændringer:

  • Udtrædelsesgodtgørelsen reduceres til 2½ års omsætning.
  • Medlemmer kan opsige deres medlemskab uden varsel mod tidligere op til 18 måneders varsel.
  • Et medlemsgebyr på 0 måneders omsætning. Tilsagnet fra Bankdata åbner mulighed for at indføre et nyt medlemsgebyr på op til 6 måneders omsætning. BEC ønsker som udgangspunkt ikke at indføre et medlemsgebyr, men vil nøje følge markedsudviklingen.
Den sidste store datacentral for banker i Danmark er SDC, der har hovedkvarter i Ballerup. I forbindelse med Bankdatas halvering af udtrædelsesgodtgørelsen i marts, var Konkurrencerådet vurdering, at de andre bankcentraler også ville nedsætte deres udtrædelsesgodtgørelse.

Fælles for BED, SDC og Bankdata er, at der er tale om meget store forretninger, som imidlertid ikke tjener de store penge, da de alle er ejet af deres kunder som en del af en andelstankegang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job