BEC rykker fra Danske Bank med digital bank-nøgle

Bankernes EDB Central (BEC) arbejder netop nu sammen med IBM på at binde kundernes digitale underskrifter til et bestemt stykke hardware som for eksempel en USB-nøgle. Dermed overhaler BEC Danske Banks pc-baserede nøglefil indenom.

Inden for et års tid lancerer BEC (Bankernes EDB Central) i samarbejde med IBM en digital signatur, der knytter sig til et bestemt stykke hardware.

Dermed har BEC, hvis selskabet vælger det, en god chance for at blande sig i feltet af konkurrenter, når kapløbet om hvem, der skal administrere det offentliges digitale signatur version 2.0, skydes i gang.

TDC, der vandt det første udbud om den offentlige digitale signatur, har kontrakten, indtil den udløber i 2008.

"Muligheden er at binde underskriftsfilen til et stykke hardware som en konkret pc, en USB-nøgle eller en cd-rom, hvor man så kan proppe cd-rom'en i forskellige pc'er, så man ikke er bundet til sin hjemme-pc," forklarer Mogens B. Iversen, sikkerhedschef i BEC.

Overhaler Danske Bank

Initiativet fra BEC overhaler dermed Danske Banks netop lancerede nøglefil, som knytter sig til en bestemt pc, men ikke umiddelbart til et stykke flytbart hardware som en USB-nøgle eller en cd-rom.

"Med Danske Banks nøglefil kan kunden kun køre sin netbank fra en bestemt pc, og det er selvfølgelig et problem, hvis den for eksempel bliver stjålet," siger Mogens B. Iversen.

Netop nu arbejder BEC i en projektgruppe sammen med "nogle banker" og primært med IBM som underleverandør.

"Der er ikke nogen plan for, hvornår vi går i luften med vores nøglefil, men tanken er at lave en langsigtet løsning, og den kunne godt hænge tidsmæssigt sammen med lanceringen af den digitale tinglysning. Det er i hvert fald tanken," siger Mogens B. Iversen.

Sommeren 2008

Tidsplanen for den digitale tinglysning peger på lancering omkring sommeren 2008.

Beslutter BEC sig for en kortsigtet løsning, skal den kunne sendes på gaden i år, men om BEC vælger kort- eller langsigtet afhænger også af det aktuelle trusselsbillede.

"Nu er jeg sikkerhedschef og ikke udviklingschef, så jeg kigger på det med sikkerhedsbriller. Fortsætter trusselsbilledet som nu, så vil vi måske hælde til den langsigtede løsning, men selvfølgelig skal vi have et beredskab klart, hvis trusselsbilledet bliver forværret," siger Mogens B. Iversen.

Endnu en kombattant

Bliver BEC's nøglefil en succes, får det kommende udbud af den offentlige digitale signatur version 2.0 måske endnu en kombattant. Indtil videre er de åbenlyse konkurrenter TDC, KMD, IBM og de store banker Nordea og Danske Bank.

BEC er en forening, der udvikler og leverer it-ydelser til 73 pengeinstitutter og flere hundrede finansielle virksomheder. Foreningen BEC omsatte i 2005 for 680 millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos