Firmaet bag Second Life fyrer hver tredje

Linden Lab, som er den virksomhed, der står bag den virtuelle verden Second Life, har løftet sløret for en "strategisk restruktureringsplan".

Artikel top billede

Computerworld News Service: En såkaldt "strategisk restruktureringsplan" betyder blandt andet, at Linden Lab siger farvel til 30 procent af medarbejderne.

Målet er at "øge fokus på virksomhedens forbruger-forretning" først og fremmest på markedet for virtuelle varer.

Linden Lab har haft en del problemer med ejerskab og de virtuelle varer i den seneste tid. Miljøet er tilsyneladende blevet så stort, at reglerne ikke længere er tydelige for kunderne.

Arbejdet bliver koncentreret med en kombineret produkt- og ingeniør-division og det skal nok, sammen med en ny struktur for kundesupporten, ses som et forsøg på at bremse en del af den ekspansions-begejstring, der har ligget bag ejerskabs-diskussionerne, og på at øge tilgængeligheden for nye brugere.

Mark Kingdon, der er administrerende direktør ved Linden Lab, har udsendt følgende erklæring i forbindelse med pressemeddelelsen:

"Den omorganisering, der er blevet afsløret i dag, skal hjælpe os med at gøre Second Life simplere, sjovere, mere relevant og nemmere at gå til for de kunder, som har deres første oplevelser i universet. Det vil desuden gøre det muligt for os at begynde investeringen i 3D på nettet og at gøre os mere profitable i det hele taget."

Direktøren fortalte desuden, at Linden Lab gerne vil skabe en browser-baseret virtuel verden og lægge Second Life på sociale netværk.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS