Offentlige kurser lukrerer på pc-kørekort-navnet

WM-data BFC anklager offentlige skoler for ulovlig markedsføring, når de bruger ordet pc-kørekort til pc-bruger-uddannelsen. Undervisningsministeriet klar til at gå ind i sagen.

Af Lotte Davidsen

Produktchef Janne Nyvold fra edb-firmaet WM-data BFC har opdaget, at nogle af de offentlige handelsskoler markedsfører sig med Pc-kørekortet, og det finder hun er forkert.
? Det er betænkeligt, at der sker en sammenblanding af den offentlige pc-bruger-uddannelse og pc-kørekortet. De må ikke markedsføre sig med pc-kørekortet, fordi det er kompetencegivende, men de gør det alligevel, siger hun.
Derfor er hun i gang med at indsamle materiale, der kan dokumentere, at offentlige skoler markedsfører sig på en måde, de ikke må.
I Undervisningsministeriet giver kontorchef Niels Jørgen Nordbøge hende ret i, at det ikke er lovligt for offentlige skoler at markedsføre deres uddannelse under navnet ?pc-kørekort?.
? Vi har pålagt handelsskolerne, at de skal bruge den korrekte betegnelse. Hvis der er beviser for, at de gør noget forkert, skal det anmeldes. Det er noget af det, vi sidder her for, siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere