Af Klaus Krabbe
På intet tidspunkt i halvfemserne er markedet for IT-ydelser i Danmark, Norge, Sverige og Finland vokset så meget som i 1997. Markedet havde i 1997 en værdi af 55,5 milliarder kroner, og væksten ventes, ifølge analysevirksomheden IDC, at fortsætte i de kommende år med en årlig vækst på 14 procent, til markedet i år 2002 når en værdi af omkring 106 milliarder kroner.
Det danske marked er det næststørste af de fire i analysen med en andel på 23 procent af det totale marked i de fire lande, mens Sverige sidder på 44 procent.
Fundamentet for det danske marked for IT-tjenester er IBM’s meget stærke tilstedeværelse og det offentliges omfattende brug af systemintegration og outsourcing. Hardwareleverandørerne har generelt en dominerende placering, mens der ikke er nogen store eller mellemstore lokale leverandører af IT-serviceydelser. IBM sidder på førstepladsen med ti procent af det totale marked i de fire lande og er den største leverandør i Danmark af IT-ydelser. Efter IBM følger WM-data, Cap Gemini, Enator og Tieto Corp. De ti største leverandører sidder på cirka halvdelen af markedet. I 1997 var billedet af de største leverandører fordelt på lande: Tieto Corp. størst i Finland, Telenor Bedrift i Norge, WM-data i Sverige og IBM i Danmark.
Det er svært og dyrt
De grundliggende årsager til den stærke vækst er dels, at virksomhederne i højere grad koncentrerer sig om deres kerneforretning, dels at IT bliver stadig vigtigere for en virksomheds succes og samtidig en mere kompleks og dyr størrelse at håndtere. Af konkrete emner, der nærer væksten, nævner IDC år 2000-problematikken, den kommende introduktion af Euroen, flittigere brug af Internet og integration af ERP-systemer (Enterprise Resource Planning) i virksomhedernes øvrige systemer.
Mangel på kvalificeret arbejdskraft er til gengæld et problem (også) for denne del af branchen.
Systemintegration og outsourcing er de to største delområder i markedet for IT-tjenesteydelser. Systemintegration, herunder netværksintegration, står for en fjerdedel af det milliardstore marked, mens outsourcing ligger på andenpladsen med en vækst fra 1996 til 1997 på 15 procent og en forventet årlig vækst frem til år 2002 på 12 procent. Til den tid, mener IDC, vil markedet for outsourcing i de fire nordiske lande have en værdi af godt 27 milliarder kroner, mens markedet for systemintegration når en værdi på 35 milliarder kroner.