Microsoft: Sun ville ødelægge Wintel

Manden bag Java, James Gosling fra Sun, satte sig i går i vidneskranken i Washington. Her skulle han forsvare sin virksomhed mod anklager om, at Sun bevidst ville ødelægge samarbejdet mellem Microsoft og Intel, kaldet Wintel.

Af Claus Thor Nielsen

Microsofts advokat, Tom Burt, gik i går i kødet på manden bag Java, James Gosling.
I sine indledende bemærkninger hævdede Burt, at Sun bevidst har forsøgt at stikke en kæp i hjulet på samarbejdet mellem Microsoft og Intel. Burt fremlagde dokumenter, der angiveligt viste, at Sun havde en aggressiv plan, der skulle vælte det såkaldte Wintel duopol, samarbejdet mellem Microsoft og Intel.

Som en del af strategien skulle Java angiveligt ændres til et selvstændigt operativsystem, der fungerede uafhængigt af platformen, ligesom dele af Java-teknologien skulle overføres til en mikrochip. Et programmeringssprog, der kan bruges til at lave applikationer, der kan køre på forskellige platforme, ville udgøre en trussel mod Microsofts dominerende Windows-forretning. Den anden del af Suns plan, hævdede Burt, skulle underminere Intels dominans på markedet for mikrochips, ved at lægge Java ind i en ny mikrochip, med kodenavnet Cafe.

Blandt de dokumenter, som Burt fremlagde, var blandt andet papirer fra en præsentaion, som en af stifterne bag Sun, Bill Joy, holdt i september 1995. Dokumenterne viste blandt andet, at Joy ville have Java til at være allestedsnærværende, men at Sun samtidig skulle fastholde kontrollen med Java.

Suns James Gosling svarede igen på beskyldningerne fra Microsoft-advokaten Tom Burt. Gosling hævdede, at det aldrig havde været meningen, at Java skulle udelukke visse platforme, men snarere, at Java skule skabe helt nye platforme. Gosling nedtonede Suns planer om en Java-chip, og satte spørgsmålstegn ved, om det i det hele taget ville være en god ide.
- Der er bestemt opgaver, som Java ikke er egnet til at løse. Det er derfor, der er findes mange forskellige programmeringssprog i verden, sagde Gosling og afviste dermed, at Java skulle vælte samarbejdet mellem Microsoft og Intel.

Af Goslings skriftlige vidneudsagn fremgår det, at Microsoft har truet Java, ved at ”oversvømme” markedet med en Java-version, der indeholder særlige Windows-udvidelser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere