Af Malene Grouleff, IDG Online
Fra almennyttig forening til en del af en international Internet-koncern. Den kreative flok bag MouseHouse har på syv år udviklet sig til et ombejlet guldæg på net-markedet.
I dag fik en af bejlere et ja: Det svenske Internet-selskab Linné Group har indgået en aftale med Mouse House om overtagelse.
Linné Group, der allerede har købt fire andre Internet-virksomheder i 1999, betaler Mouse House med Linné-aktier. Mouse ejes af husets ledelse og medarbejdere og er blevet værdisat til et tocifret millionbeløb.
Mouse House´s grundlægger Caroline Søeborg Ohlsen forventer, at overtagelsen vil føre til endnu mere vokseværk i firmaet med 25 medarbejdere.
- Vi får en 550 mands virksomhed i ryggen og kan trække på deres viden og kompetencer til gavn for vores kunder. Og vi vil helt sikkert blive større og få flere medarbejdere på længere sigt, siger hun.
Mouse House har længe taget bestik af forskellige bejlere.
- Der foregår jo en konsolideringsbølge på det her marked for tiden. De svenske Internet-selskaber er større end os, og derfor er vi danskere nødt til at løbe hurtigt for at nå svenskerne i ræset, siger administrerende direktør for Mouse House Caroline Søeborg Ohlsen.
Hun mener, at overtagelse er den eneste vej for små danske virksomheder til at opnå stærkt vækst.
- Vores mål har været at alliere os med en af de stærkeste på markedet. Der har ikke været nogen danske bejlere, der kan matche Linné. Selskabet har den mest interessante ekspansive strategi og er dominerende i Skandinavien. Og vi synes, det er meget spændende at være med til at opbygge verdensomspændende koncern, siger Caroline Søeborg Ohlsen.
Hun begrunder også valget af Linné Group med en stor respekt for og tillid til selskabets betyrelsesformand Jan Carlzon.
Hovedejerne af Linné Group er Telenor Venture, Ledstiernan, Gruppensstifterskreds, IT-Provider og Norsk A-Presse.