CRM: IBM og Oracle i dansk alliance

IBM vil fremover markedsføre Oracle´s kundestyringssystemer (CRM) for at sikre, at de to selskaber tilsammen kan erobre en markant andel af det danske marked for CRM.

Af Kim Elmose, IDG Online

IBM og Oracle gør nu fælles front for at erobre en dominerende position på det danske marked for kundestyringssystemer - Customer Relationship Management. I går underskrev administrerende direktør for Oracle Danmark, Peter Perregaard og afdelingsdirektøren for IBM Global Services en aftale om alliancen.

Aftalen betyder, at en række konsulenter hos IBM vil blive uddannet i Oracle CRM. Derudover vil de to firmaer gå sammen om en markedsføring af deres CRM-systemer over for de danske kunder.

Ifølge vores søstermedie IT-Branchen vurderer PricewaterhouseCoopers, at der i år vil blive solgt for 871 millioner kroner CRM-software på det danske marked - ud fra et forsigtigt skøn, hvor den offentlige sektor ikke er taget med

Oracles Peter Perregaard siger til CW Online, at samarbejdet mellem IBM´s konsulenter og Oracles teknologi kan gøre alliancen til en dominerende faktor på CRM-markedet. IBM har således allerede installeret de første Oracle CRM-løsninger hos kunder.

Ingen argumenter mod god forretning

Idéen om alliancen er kun en måned gammel, oplyser han. Danmark er således det første marked, hvor de to selskab går sammen i et CRM-arbejde. De to IT-selskaber har allerede i halvandet år arbejdet sammen om virksomhedssystemer baseret på Oracle Applications.

- Her har de to selskaber længe vidst, at vi konkurrerer om formiddagen og samarbejder om eftermiddagen. På andre markeder er det mere sort-hvidt, men der findes jo ingen argumenter mod en god forretning, forklarer han og fortsætter:

- For os i Oracle er det en rigtigt god aftale, fordi IBM har så stor en kundebase blandt de danske virksomheder og kan anbefale vores løsning, forklarer han. I det hele taget er det en fordel for Oracle, at IBM med sit god ry i de danske virksomheder anbefaler Oracle CRM.

Aftalen kommer blot få dage efter, at IBM meddelte, at selskabet stopper med markedsføring og videreudvikling af Baan-produkter til nye kunder, så længe at det hollandske ERP-firmas fremtid er usikker.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis