Dobbelt gevinst når konkurrenter samarbejder

Idémanden bag IT-alliancen Vindfang ser ingen problemer i, at konkurrerende selskaber fortæller hinanden, hvad de satser på.
- Hvis jeg har en god idé, og du har en, så kan vi blive dobbelt så rige begge to ved at samarbejde, siger Einar Broch (billedet), direktør i Merkantildata.

Af Malene Grouleff, IDG Online

I mange år har idéen ligget og rumlet i maven på ham. Nu er det lykkedes at realisere den. Einar Broch, nordisk applikationsdirektør i Merkantildata, har skabt kompentencenetværket Vindfang af foreløbig ti norske IT-selskaber.
De skal åbenbare deres idéer for hinanden frem for at holde dem tæt ind til kroppen. Og det til trods for, at de er konkurrenter på markedet for konsulentydelser og applikationsløsninger

- Vindfang ønsker at få endnu flere konkurrenter ? især danske og svenske - ind i alliancen. Den bygger på visionerne om den nye netværksøkonomi. Her fungerer det sådan, at hvis jeg har en god idé, og du har en, så kan vi blive dobbelt så rige begge to ved at samarbejde, fortæller Einar Broch fortæller ivrigt på klingende norsk.

Deltagerne i Vindfang har mødt hinanden for første gang.
- Vi satte alle partnerne sammen i ét rum. Det var en spændende øvelse, der kom en hel masse nye idéer ud af. Og endda helt gratis, siger Einar Broch.

Underskoven rummer gud

Målet er, at 30 skandinaviske IT-selskaber skal være med i Vindfang-alliancen: Et par ekstra store lokomotiver med fodfæste på markedet, men derudover de små lysegrønne selskaber fra IT-branchens underskov.
- De nye selskaber med måske kun fem ansatte kan tilføre gode idéer og give nye impulser. Vi andre har kundebaser og erfaringer at byde på. Tag for eksempel et område som e-learning. Det marked har Merkantildata ikke tænkt nok i, mener Einar Broch.

Vindfang er i gang med at oprette en mødeplads i form af en portal, hvor det er meningen, at kunderne skal kunne få et overblik over selskabernes samlede kompetencer og købe ydelser og applikationer direkte på sitet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere