Sonofon er blevet kørt ud på et ufrivilligt sidespor på det danske mobilmarked. En strid mellem de to ejere af Sonofon, amerikanske Bell South og Telenor, betyder at Sonofon ikke bød på en af de fire danske UMTS-licenser. Det gjorde i stedet Telenor, der ejer 53,5 procent af Sonofon.
Dermed er der skabt tvivl om Sonofons fremtid i Danmark. Den nuværende situation er uholdbar på længere sigt, fastslår analytiker Torben Rune, Netplan. Hvorfor skulle Telenor konkurrere med et selskab, man selv ejer hovedparten af, spørger han.
- Det er en meget underlig situation. Telenor kan ikke opbygge en bæredygtig organisation i Danmark uden Sonofons kundebase. Og Sonofon kan ikke klare sig på længere sigt uden en licens, siger Torben Rune til Computerworld Online.
Afgørelse i sidste øjeblik
Der ligger formentlig en større strid bag beslutningen om, at Sonofon ikke skulle byde på en dansk licens. Forhandlingerne blev ifølge en meddelelse fra Telenor ført helt frem til tæt på auktionens deadline, hvilket kan bekræftes af et opslag hos Erhvervs- og Selskabsstyrelsen. Først den 4. september - altså dagen før auktionen - oprettede Telenor selskabet Telenor Mobile Danmark.
Uenigheden skyldes formentlig, at Bell South vil ud af det europæiske marked - og i hvert fald ikke ønsker at binde sig for yderligere milliardinvesteringer.
Sonofon er nu i en situation, hvor selskabets største ejer, Telenor, er nødt til at koncentrere sig om den UMTS-licens, selskabet formentlig sikrer sig. Det er uholdbart på længere sigt, og derfor forhandler Telenor formentlig med Bell South om at købe resten af Sonofon, vurderer Torben Rune, Netplan.
- Det vil være den mest oplagte løsning. Den eneste grund til, det ikke allerede er sket, er formentlig, at de ikke kunne blive enige om prisen, siger Torben Rune.
Den seneste udvikling og nu åbenlyse uenighed mellem Bell South og Telenor sætter nyt lys på de seneste udmeldinger fra Telenor. For kort tid siden nedjusterede det norske selskab værdien af sin aktiepost i Sonofon med 50 procent. I den forbindelse udtalte Telenors topchef, Tormod Hermansen, at det skyldtes Telenors forventninger til indtjeningsmulighederne i Sonofon.
Optimistisk direktør
Selv om der i hele branchen hersker stor forbløffelse over Sonofons udeblevne bud, giver Sonofons administrerende direktør, Ulrik Bülow, udtryk for, at han er en glad mand.
- Vi skal stadig satse på UMTS, men nu har vi den luksus, at vi kan afvente markedet og derefter indgå en MVNO-aftale. Så kan vi få lagt bolden ordentligt til rette, siger Ulrik Bülow til Computerworld Online.
Når det nu er så godt, så har det vel hele tiden været meningen, at I ikke ville byde?
- Det vil jeg ikke kommentere. Det må du selv regne ud.
Allerede i foråret oprettede Sonofon et selvstændigt UMTS-selskab. Ifølge Ulrik Bülow skete det for at holde alle muligheder åbne.
Torben Rune har dog svært ved at forstå Bülows optimisme.
- Det er ingen tvivl om, at de havde sat næsen op efter en licens i Sonofon. Det må være en kæmpe skuffelse for dem, siger han.
TDC, Orange og Telia har alle bekræftet, at de har budt på en dansk UMTS-licens.
Relevant link:
Se Computerworld Onlines artikelsamling om UMTS i Europa.