Apples bærbare computer tynd som pap

Den har intet indbygget dvd-drev, til gengæld er den supertynd. Faktisk er det tyndeste punkt blot 0,4 centimeter. Apple har lanceret sin nyeste bærbare computer, der vil give Mac fanboys fråde om munden.

De seneste dage har nettet været fyldt med rygter om Apples nyeste elektroniske udstyr, og flere af dem viste sig at være sande.

I går aftes dansk tid lancerede Apple på konferencen Macworld 2008 nemlig en ventet supertynd bærbar computer, der allerede havde cirkuleret uofficielle billeder af online. MacBook Air hedder den flade følgesvend, og som navnet antyder, er det ikke nogen sværvægter.

På sit tyndeste punkt er den 0,4 centimeter ”tyk”, og i sammenklappet form er højden 1,94 centimeter. Vægten er 1,36 kilo.

Det er muligt at konfigurere computeren på forskellige måder. Et eksempel er en 1.6 GHz Core 2 Duo processor, to gigabyte ram og en 80 gigabyte harddisk. Prisskiltet er 1.700 dollar, cirka 8.500 kroner.

Du må dog smide flere gyldne mønter efter en version med en processor på 1.83 GHz og en harddisk af typen solid state på 64 gigabyte (læs mere om solid state her). Prisen er 3.098 dollar, cirka 15.500 kroner.

Skærmen er i begge konfigurationer 13,3 tommer, og Apple lover, at batterilevetiden er fem timer.

For at holde vægten og den slanke linje har Macbook Air intet indbygget dvd-drev. Det er muligt at købe et eksternt og tilslutte det til den bærbare, men Macbook Air kan også trådløst ”nasse” på andre computeres drev.

Oh my God

Under Macworld 2008 var mange Apple fanboys samlet for se Apples topchef, Steve Jobs, løfte sløret for den nye computer. Vi er selv begejstrede for ny elektronik, men vi kunne ikke lade være med at smågrine under dette videoklip, hvor Steve Jobs hiver MacBook Air op af en gul konvolut, og en af de tilhørende nærmest med åndedrætsbesvær udbryder: ”Oh, my God.”. Lyt godt efter.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job