Sådan får du et mobilt mediecenter

Road Movie er en lille ekstern harddisk, der nemt fyldes op med film, musik og fotos. Derfor kan den bruges som mobilt mediecenter, når du er på farten. Men harddisken har også en ulempe.

Sådan får du et mobilt mediecenter

So Road Movie er absolut ikke en teknologisk nyskabelse, men i stedet en vellykket videreudvikling af et velkendt koncept:

Man tager en ekstern harddisk, forsyner den med lidt ekstra hardware og firmware, så den kan afvikle mediefiler, og smider så en gang stik i bagenden, så den kan tilsluttes direkte til fjernsynet.

Savner HDMI-stik

Dane-Elec har foretaget manøvren på en 2,5 tommer ekstern harddisk, som dermed er nem at have med på ferien, i sommerhuset eller at tilslutte bilens bagsædeskærme.

Enheden kan selvfølgelig betjenes via en ikke alt for solid eller veldesignet fjernbetjening, men kan også håndteres direkte via betjeningsknapperne på selve disken.

I bagenden er harddisken forsynet med både komposite og komponent samt en optisk lydudgang, hvilket i praksis kan klare alle behov.

Vi kunne imidlertid godt have ønsket os et HDMI-stik, blot for at nedbringe mængden af kabler mellem fjernsyn og harddisk.

Kedelige fine billeder

So Road Movie kan håndtere opløsninger helt op på 1080i, og billedkvaliteten er der ikke noget at udsætte på.

Men man skal være opmærksom på sit fjernsyns begrænsninger, for vælger man en opløsning, det ikke kan håndtere, bliver menuerne ulæselige på skærmen. Og der er ikke nogen måde at nulstille harddisken på.

Listen over kompatible film- og musik-formater er omfattende, mens harddisken på fotofronten holder sig til jpeg.

Enkel løsning

Det er samtidig muligt at opdatere firmware, så harddisken kan følge med opdateringer i codecs og filformater.

Selve menusystemet er designet med funktionalitet for øje, og derfor handler overblikket over harddiskens indhold fuldstændig af, hvor høj grad af datadisciplin man selv udviser, når den fyldes til randen med indhold.

En medieharddisk som So Road Movie er en enkel løsning på at få flyttet digitalt indhold fra computeren til fjernsynet eller med på rejsen, men mængden af kabeltilslutninger gør det ikke specielt elegant - og meget lidt praktisk i rejsetasken.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S