MacWorld udkommer for sidste gang

Nedgang på Mac-markedet betyder lukning af populært computerblad

Indhold

Af Lars Michael Sørensen

12. maj 1998: Apples tilbagegang gennem de seneste år får nu konsekvenser i Danmark. IDG, som blandt andet udgiver månedsbladet MacWorld har besluttet, at næste nummer også bliver det sidste.

MacWorld er udkommet siden 1989. Selv om bladet altid har været populært blandt macbrugerne, så er oplaget gennem de senere år faldet i takt med antallet af Apple-computere på det danske marked.

- Vi må beklageligvis konstatere, at Mac-markedet bliver stadigt mindre - også når det gælder magasiner, siger Martin Jørgensen, chefredaktør for MacWorld.


- Allerede idag er markedet for lille til at kunne bære sin egen publikation, hvis det skal holde et omfang og en kvalitet, som den vi kender fra MacWorld, siger han.

- Vi er de første til at beklage, at MacWorld ikke kan fortsætte, siger Martin Jørgensen.


- Men det forretningsmæssige grundlag er simpelthen ikke tilstede længere.

MacWorlds abonnenter får besked om deres muligheder sammen med nummer 6, der udkommer den 8. juni.

Selv om PC Worlds webredaktion først og fremmest henvender sig til PC-folket, så vil man alligevel kunne læse nyheder fra Macfronten, som de indløber, lover onlineredaktøren.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere