Radiobølger skal give 100 procent bredbåndsdækning

Ledige radiofrekvenser skal sikre, at alle danskere får adgang til bredbånd. Dermed vil de sidste to procent af Danmarks befolkning få mulighed for adgang til en hurtig internetforbindelse om tre-fire år.

Videnskabsminister Helge Sander var i august ude med meldingen om, at alle danskere skal have adgang til bredbånd inden for ganske få år. Nu bliver ledige radiofrekvenser øremærket, så også danskere i yderområder får adgang til hurtige internetforbindelser.

Danmark har en høj bredbåndsdækning, men de sidste to procent af danskerne har ikke adgang til bredbåndet, da det er dyrt at etablere i landets yderområder. Derfor er det nødvendigt at tænke anderledes for at nå målet.

»I løbet af 2007 vil vi afhænde en række ledige frekvenser med en betingelse om, at man skal dække de områder med bredbånd, som ikke vil blive dækket ad anden vej. Der forestår nu et arbejde med at kortlægge de områder, hvor der ikke er bredbånd i forvejen. Men det er min forventning, at alle i Danmark vil have adgang til bredbånd senest 2010-2011,« siger Helge Sander til Berlingske Business.

De ledige radiofrekvenser benytter Wimax-teknologien, hvor man i stedet for at grave kabler ned, kan sende trådløse radiosignaler over stor rækkevidde. I IT- og Telestyrelsen håber man, at tilladelserne kan være udstedt i første halvdel af 2007.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS