Et virusbefængt halvår

Der blev udsendt næsten 20 procent flere virusser og orme i første halvår af 2003 end samme periode sidste år. Den mest udbredte orm var Bugbear, der ramte mere end hver tiende.

Virusforfatterne har haft travlt det sidste halvår. Antivirusfirmaet Sophos registrerede 3.855 nye virus i perioden. Det oplyser DK-Cert, der opgører omfanget af virus- og hackerangreb.

Dermed blev der udsendt 17,5 procent flere virus og orme i første halvår 2003 i forhold til første halvår 2002. Den mest udbredte orm var Bugbear.B på trods af, at den først dukkede op i starten af juni.

Sophos har lavet en top 10, som Bugbear topper med en udbredelse på 11,6 procent. Skønt Sophos kalder sin liste for en virus-topti, er alle ti programmer på listen orme snarere end virus. Otte af dem anvender flere forskellige metoder til at sprede sig med - typisk e-post og Windows' fildeling.

De tre varianter af Sobig-orme tegnede sig til sammen for 18,3 procent af de rapporterede angreb. Den mest udbredte var Sobig.C, der udgav sig for at være afsendt fra Microsoft. Den kommer ind på en samlet andenplads med 9,7 procents udbredelse.

Skønt den er over et år gammel, er Klez.H stadig aktiv. Den kommer således ind på en tredjeplads over de mest udbredte virus og orme, med 8,4 procent.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere