Oprydningsarbejdet er startet på YouTube

YouTube er begyndt at slette filer i stor stil. Efter pres fra japanske tv-stationer, filmselskaber og pladeselskaber har video-delings-siden fjernet næsten 30.000 videoklip.

Et af efterårets store emner i internet-branchen har ikke bare været om YouTube ville blive sagsøgt, men snarere hvornår de ville blive det. Efter at Google har overtaget nettets mest besøgte video-tjeneste, er arbejdet med at forhindre en regn af sagsanlæg dog for alvor begyndt.

I forbindelse med overtagelsen af YouTube kunne Google fortælle, at de havde indgået aftaler med flere af verdens store produktionsselskaber, og omkring nytår skal et nyt elektronisk system gøre det lettere at spotte ulovligt materiale på siden. Indtil videre er YouTube dog stadig fyldt med copyright-beskyttet materiale, og en række eksperter er stadig skeptiske. De mener stadig, at det kun er et spørgsmål om tid, før Google bliver sagsøgt.

Nu har Google dog startet et større oprydningsarbejde, efter at den japanske copyright-organisation JASRAC har rettet en henvendelse til Google. Her bedte JASRAC om at få fjernet 29.549 filer, som er kopieret fra japanske film, musikvideoer og tv-programmer. Noget som nu er gjort.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S