14 millioner nye Vodafone-kunder

Verdens største mobilselskab, Vodafone, er blevet endnu større. Regnskabet beretter således om 133,4 millioner kunder og en omsætning, der runder 400 milliarder kroner.

Selv om man er verden største på sit felt, så er der stadig plads til vækst. Således fik verdens største mobilselskab, britiske Vodafone, i det seneste regnskabsår knap 14 millioner nye kunder. Således har mere end 133 millioner mobilkunder Vodafones logo på deres display.

Telekæmpen nåede en omsætning på 400 milliarder kroner, og et resultat før skat og afskrivninger på 144 milliarder kroner. Efter goodwill-afskrivninger på 180 mia. kroner, bliver det til et underskud efter skat på 100 mia. kroner.

Udover England er selskabet også til stede i lande som Japan, Italien, Tyskland og Sverige. Mens omsætningen per kunde steg henholdsvis 4 og 6 procent i Italien og England, så faldt den med 1 procent i Tyskland og syv procent i Japan.

Netop Japan bliver af Vodafones topchef, Arun Sarin, udpeget til at være selskabets smertensbarn. Vodafone er bagud med udrulningen af 3G-teelfoni til japanerne, og det bliver en af de opgaver, som selskabet vil bruge store ressourcer på i det kommende år.

Vodafone er i dag mindretalsaktionær i både den franske mobilgigant SFR og i USA's næststørste mobiludbyder Verizon. Arun Sarin luftede ved fremlæggelsen af årsregnskabet ønske om at få fuld kontrol med begge selskaber, for at kunne udbrede Vodafone-navnet endnu mere.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job