14 millioner nye Vodafone-kunder

Verdens største mobilselskab, Vodafone, er blevet endnu større. Regnskabet beretter således om 133,4 millioner kunder og en omsætning, der runder 400 milliarder kroner.

Selv om man er verden største på sit felt, så er der stadig plads til vækst. Således fik verdens største mobilselskab, britiske Vodafone, i det seneste regnskabsår knap 14 millioner nye kunder. Således har mere end 133 millioner mobilkunder Vodafones logo på deres display.

Telekæmpen nåede en omsætning på 400 milliarder kroner, og et resultat før skat og afskrivninger på 144 milliarder kroner. Efter goodwill-afskrivninger på 180 mia. kroner, bliver det til et underskud efter skat på 100 mia. kroner.

Udover England er selskabet også til stede i lande som Japan, Italien, Tyskland og Sverige. Mens omsætningen per kunde steg henholdsvis 4 og 6 procent i Italien og England, så faldt den med 1 procent i Tyskland og syv procent i Japan.

Netop Japan bliver af Vodafones topchef, Arun Sarin, udpeget til at være selskabets smertensbarn. Vodafone er bagud med udrulningen af 3G-teelfoni til japanerne, og det bliver en af de opgaver, som selskabet vil bruge store ressourcer på i det kommende år.

Vodafone er i dag mindretalsaktionær i både den franske mobilgigant SFR og i USA's næststørste mobiludbyder Verizon. Arun Sarin luftede ved fremlæggelsen af årsregnskabet ønske om at få fuld kontrol med begge selskaber, for at kunne udbrede Vodafone-navnet endnu mere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere