Netauktioner har problemer med købeloven

De fleste danske auktionstjenester klarer sig dårligt i en ny undersøgelse. Der er problemer med at overholde købeloven og reglerne om fortrydelsesret.

Efter en gennemgang af syv af de største danske netauktioner konstaterer Forbrugerombudsmandens jurister, at de fleste har problemer med at leve op til købeloven og reglerne om fortrydelsesret.

»Det overrasker mig, at der var så meget at komme efter. Især fordi det allerede i 2004 blev slået fast, at de fleste danske netauktioner er omfattet af fjernsalgsreglerne og derfor også har pligt til at yde fortrydelsesret,« kommenterer Forbrugerombudsmand Hagen Jørgensen.

Der rettes også kritik mod netauktionernes betalingsvilkår, betingelser for levering og erstatning og den udbredte praksis med at udsende e-mails uden modtagerens samtykke.

Forbrugerombudsmanden oplyser at problemerne er blevet påtalt overfor de enkelte auktionsfirmaer, og yderligere retslige skridt kan komme på tale, hvis der er tale om klare strafbare overtrædelser, f.eks. hvis der ikke oplyses om fortrydelsesretten

Samtidig understreger Hagen Jørgensen, at det i høj grad er op til branchen selv at skabe tryghed ved handel på netauktionerne ved at tage ansvar og optræde etisk og juridisk korrekt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere