Blackberry overgår iPhone i Europa

Apple iPhone har langt fra den dominerende rolle på markedet for smartphones i Europa. Blackberry sælger næsten 50 procent mere end iPhone.

Generelt er salget af mobiltelefoner gået tilbage i det seneste kvartal. Men på et område er der ingen tilbagegang at spore.

Salget af smartphones er buldret af sted i Vesteuropa i det sidste kvartal i 2008.

Det generelle salg er faldet med 13,5 procent fra samme kvartal året før, men specifikt smartphone-markedet steget med 25 procent.

Den store vækst hænger sandsynligvis sammen med Apples lancering af iPhone 3G, men det er ikke Apple der er løbet med alle kunderne.

»Lanceringen af iPhone 3G sidste år gjorde de vesteuropæiske forbrugere opmærksomme på smartphones. Den fik folk til at opfatte smartphones som en personlig enhed frem for et arbejdsredskab,« siger Francisco Jeronimo, der er analysechef for IDC i Europa.

Det er stadig Nokia, der sidder tungt på markedet (53 procent) for smartphones i Vesteuropa. Andenpladsen tilhører RIM (12 procent), der producerer Blackberry. Den får normalt ikke meget omtale her på kontinentet, men faktisk sælger den over 50 procent bedre end den meget omtalte iPhone, der ligger på tredjepladsen med 11 procent i markedsandele. HTC og Samsung ligger på de efterfølgende pladser.

Det er lanceringerne af følgende mobiler, der har sat gang i salget: BlackBerry Storm, BlackBerry Bold, G1, HTC Touch HD, Nokia E71, Samsung Omnia, Sony Ericsson X1, iPhone 3G, og Samsung Omnia.

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S