Canon vil fortsat tillade kopipatroner

Kunderne kan fortsat bruge billige kopipatroner i Canons blækprintere, lover den japanske producent.

I sidste uge meddelte Canon at den næste generation af firmaets blækprintere bruger patroner med indbygget chip. Det blev tolket som et signal om, at Canon ønsker at forhindre kunderne i at bruge billige kopipatroner. Men Canon afviser nu, at systemet skal tvinge kunderne til at købe originale patroner.

»Det vil fortsat være muligt både at genopfylde originalpatronerne med en sprøjte og anvende billige kopipatroner,« siger Michael Lukschander, marketingchef for Canon i Østrig, til ORF.at.

Han oplyser at den integrerede chip og lysdiode, som blinker når patronen er ved at være tom, kun bliver indført for at gøre det lettere at se, hvor meget blæk der er tilbage i patronen. Men selvom lysdioden viser, at patronen er tom, kan man fortsætte med at printe.

Mange andre printer-producenter som Lexmark, Epson og Hewlett-Packard bruger den integrerede chip til at forhindre, at kunderne kan anvende uoriginale patroner fra tredjeparts-producenter.

Printeren stopper ofte automatisk, når måleren viser at tanken er tom, selvom der stadig er blæk tilbage - og dermed tvinges kunderne til at købe nye patroner.

Men Canon understreger at man ikke har tænkt sig at anvende de samme metoder.

Canon har erobret førstepladsen på inkjet-markedet i de seneste år, og det skyldes ikke mindst muligheden for at anvende billige kopipatroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere