Hoteller lever ikke op til lovkrav om logning

Kun et fåtal af landets hoteller lever op til lovkravet om logning af internet-trafik. Fra årsskiftet skærpes reglerne.

Siden den 15. september har landets hoteller haft pligt til at logge gæsternes brug af internettet. Men det er tilsyneladende kun meget få af de 1.200 hoteller, der lever op til paragrafferne i terror-lovgivningen. Brancheorganisationen Horesta mener, at loven er uigennemtænkt og lægger en urimelig byrde på hotellerne.

Den 1. januar skærpes lovens krav yderligere for de hoteller, der falder ind under definitionen for kommercielle udbydere af internetadgang. De skal ikke kun som hidtil registrere gæsternes brug af internettet. Fra den 1. januar 2008 skal de også kunne »aflytte« internettrafikken og sende den »live« videre til Rigspolitiets telecenter.

Hotellerne skal registrere sig i en særlig database hos Rigspolitiet, så alle de nødvendige tekniske oplysninger og kontaktoplysninger er til stede. Ifølge Rigspolitiet er der indtil videre kun 20 hoteller, der lever op til lovens bogstav og har ladet sig registrere i databasen.

Hos firmaet NoPayNet, der tilbyder en gratis løsning hvor den trådløse netadgang finansieres via reklamer, undrer man sig over dette tal.

»NoPayNet har foretaget indberetning på vegne af de 20 hoteller, kursuscentre, feriecentre etc. der er indtil videre er kunder hos os. Derfor må vi konkludere at der enten ikke er andre leverandører end os, som kan leve op til lovens krav - eller også glemmer leverandørerne at registrere deres kunder i Rigspolitiets database. Der er noget som tyder på, at der er et stort behov for at oplyse hotellerne om registreringspligten,« siger direktør Camilla Banja fra NoPayNet.

På Horestas hjemmeside kan medlemmerne nu hente en formular, der kan bruges til at registrere sig hos Rigspolitiet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S