ComON 28: Offentligt prestigeprojekt hænger i tynd tråd

1. september er skæringsdatoen, hvor digitale dokumenter skal erstatte papiret i det offentlige. Men kun hver femte myndighed kan leve op til en række simple anbefalinger for hvordan dokumenterne så skal håndteres.

Mandag den 1. september er eDag. På denne dag skal alle offentlige myndigheder være i stand til at kunne sende og modtage digitale dokumenter fra andre myndigheder. Men det er langt fra alle, der klar til den store dag.

Mere end 10 procent af de 376 deltagende kommuner, amter og statslige myndigheder har endnu ikke fortalt de andre hvor langt de er med forberedelserne og Den Digitale Taskforce ved derfor reelt ikke om de 38 myndigheder overhovedet er i stand til at håndtere digitale dokumenter. 266 myndigheder har en postkasse til modtagelse af digitale dokumenter fra andre myndigheder, mens kun 72 myndigheder, svarende til hver femte, har helt styr på de interne procedurer, der skal til for at eDagen får en effekt.

Det er kun de 72 mønster-myndigheder, der lever op til 16 basale anbefalinger for hvordan de digitale dokumenter bliver en integreret del af forvaltningens arbejde og dermed bidrager til den effektivisering som er hele grundtanken med digitaliseringen af den offentlige sektor.

»Hvis ikke myndighederne kan leve op til de 16 anbefalinger, så står det slemt til. For de er ikke særlig skrappe,« siger underdirektør i PLS Rambøll Management, Ejvind Jørgensen.

En rundspørge i starten af august viste, at kun 30 procent af de ialt 376 myndigheder har gennemgået de dokumenttyper, der i dag modtages med almindelige post, og at kun 40 procent af myndighederne har taget stilling til hvilke filformater de skal benytte. Hvis ikke man har styr på disse interne procedurer, så kan det være svært at op nå den fulde effekt af at kunne sende og modtage digitale dokumenter.

Samtidig har mere end 10 procent af myndighederne ikke fortalt Den Digitale Taskforce, der koordinere arbejdet, hvor langt de er i bestræbelserne på at blive klar til eDag, og taskforcen ved derfor reelt ikke om disse knap 40 myndigheder overhovedet er i stand til at sende og modtage digitale dokumenter.

»Vi er i gang med at ringe rundt til de myndigheder, som vi slet ikke har hørt fra, for at høre hvor langt de er kommet,« siger projektleder Thomas Fjeldberg fra Den Digitale Taskforce under Finansministeriet. Han erkender at taskforcen ikke kan stille noget op overfor de myndigheder, der ikke er parate til at kunne sende og modtage e-post på mandag den 1. september.

»Der er ikke andet end de kollegiale sanktioner, der kan være med til at få de sidste med på vognen,« siger Thomas Fjeldberg.

Læs mere i dagens udgave af IT-avisen ComON. Læs også om:

Klar, parat... eDag
Det er ikke uden problemer at digitalisere den offentlige forvaltning, og det er derfor langt fra alle myndigheder, der når at blive klar til eDag 1. september.

Dystre udsigter på jobmarkedet
Selv om der er sket en stigning i antallet af IT-jobopslag, så er der ikke flere nye job på vej, vurderer fagforbund.

I denne uge har ComON tema om IT-consulting og outsourcing:

Virksomheder har igen glemt lektien
Danske virksomheder har tilsyneladende glemt lektion om, at outsourcing ikke nødvendigvis er vejen til hurtige besparelser.

Bjørnen kan programmere
Det kræver både sund fornuft og forsigtighed at outsource IT-opgaver til Rusland. Men så er der også udsigter til kontante besparelser.

Man skal ligne de andre
Outsourcing kan godt være sagen for helt små virksomheder, men det kræver forberedelse og et grundigt kig indad.

ERP er den hellige grav
IT-outsourcing er tidens trend, men der er stadig mange der tøver med at outsource deres økonomistyringssystem.

Lej en bodyguard til netværket
Selv om IT-afdelingen gør et godt stykke arbejde, kan det betale sig at outsource sikkerheden. Man bliver nemlig let blind for de huller, man selv laver.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse