Hvert andet elselskab ramt af Stuxnet

En ny McAfee-rapport advarer om cyberangreb på energiselskaber.

Artikel top billede

Allerede titlen på den nye rapport fra sikkerheds-leverandøren McAfee lyder faretruende: ”In the Dark”. Rapporten på 28 sider advarer om en dramatisk stigning i antallet af cyberangreb mod kritisk infrastruktur som f.eks. elselskaber, gas, olie og vand.

McAfee har snakket med 200 sikkerhedsansvarlige fra elselskaber i 14 lande og næsten halvdelen forventer et stort internet-angreb i løbet af det næste år. Det er skræmmende læsning, for 30 pct. mener ikke at deres virksomhed er klar til at modstå et sådant angreb.

Et ”stort internet-angreb” defineres som en aktion, der vil udløse en strømafbrydelse i mindst 24 timer eller ligefrem føre til dødsfald.

I Mexico er det hele 70 pct. af de adspurgte, der forventer et stort angreb i de næste måneder. Her skulle it-sikkerheden også generelt være meget ringe, ligesom i Brasilien og Frankrig, mens den er bedst i Italien, Kina og Japan.

Rapporten fortæller også, at halvdelen af forsyningsselskaberne har fundet Stuxnet-ormen i deres systemer. En tredjedel melder om daglige denial-of-service angreb på deres systemer.

Mange fortæller også om afpresningsforsøg, hvor it-kriminelle har infiltereret systemerne og truet med at slette data eller forvolde andre former for skade medmindre selskabet betaler dem et større beløb.

Det store skræmmebillede er statslige angreb mod kritisk infrastruktur i andre lande – Stuxnet var måske det første alvorlige eksempel på dette. Flere eksperter mener i hvert fald, at det har krævet en hel stats ressourcer at udvikle Stuxnet – spekulationerne går på, at den er udviklet af USA og Israel for at ramme Iran.

Rapportens forfattere skriver, at energiselskaberne i mange år har negligeret den statslige trussel mod deres it-systemer, fordi de frygter at der kan komme nye og dyre lovgivningsmæssige krav til deres sikkerheds-foranstaltninger.

Der advares om at de nye smart grids kan skabe helt nye trusler mod sikkerheden. I mange lande arbejdes der på at udstyres de enkelte husholdninger med intelligente elmålere, men der er samtidig risiko for, at systemet kan manipuleres så strømforsyningen bliver omdirigeret eller helt afbrudt.

"Mellem 90 og 95 procent af de folk der arbejder med smart grids tænker ikke på it-sikkerhed og ser det blot som den sidste boks der skal krydses af," siger den tidl. CIA-direktør Jim Woolsey.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S