Ny Edbpriser-konkurrent holder dør på klem for Getmore

Den nye alternative prisportalen Pricemania vil ikke følge Evonax og på forhånd udelukke Getmore.

Den nystartede prisportal Pricemania har en pragmatiske holdning til onlineforhandleren Getmore. På trods af politiets og Skats efterforskning af påstået momssnyd og kritik fra andre onlineforhandlere er døren stadig på klem hos Pricemania.

Den danske landechef Knud Bille for Webmercs, der står bag Pricemania, kritiserer Getmores modstandere for ikke at lade en dommer afgøre, hvad der er ret og forkert i sagen. Han vil ikke umiddelbart nægte Getmore at annoncere sine priser på portalen.

»Vi er ude på at skabe forretning og er loren ved om vi skal udelukke Getmore. Jeg syntes, at Getmore-sagen er politisk, for så længe de ikke er dømt, er det meget svært at forholde sig til, hvad de har gjort,« siger Knud Bille.

I første omgang er det dog et hypotetisk spørgsmål, om Getmore må blive lukket ind på prisportalen. Forhandleren har ikke spurgt Webmercs om de må annoncere, så indtil videre har Webmercs ikke besluttet, om Getmore må annoncere på prisportalen. 

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College