Ny teknologi til computermus

Microsoft har udviklet en ny type computermus, BlueTrack, der angiveligt fungerer på stort set alle overflader.

Selvom computermusen har eksisteret i 26 år er der stadig plads til forbedringer. Det mener Microsoft, som nu har udviklet en helt ny teknologi til computermus, kaldet BlueTrack. Den skal give højere præcision og større fleksibilitet til at køre musen rundt på forskellige overflader.

Den første optiske mus med LED-lys og sensor kom i 1999 som erstatning for den gamle kugle-mus, som dog stadig nyder stor popularitet. I 2005 kom så computermus med laser-teknologi, der fungerer på flere overflader end LED-mus.

Men laser-teknologien har stadig problemer med en række materialer, herunder granit og marmor, og den er følsom overfor støv og snavs.

BlueTrack bliver nu beskrevet som det næste logiske skridt. Den kombinerer fordelene fra LED- og laser-mus og den blå laserstråle skulle fungere på stort set alle overflader - selv et gulvtæppe.

De første to mus fra Microsoft med den nye teknologi, Explorer Mouse i normal størrelse og den mindre Explorer Mini Mouse, kommer i november. Prisen bliver henholdsvis 100 og 80 dollar i USA.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job