Den nye harddisk PAMHD005 er bygget ind i et Type II PC Card og lanceres i Japan i denne uge for 400 dollar. Harddisken indeholder én enkelt 1,8-tomme plade og to læse/skrive-hoveder.
Toshiba fortæller at rotationshastigheden er 3.990 rpm (rotations per minute), mens den gennemsnitlige søgetid er 15 millisekunder. Den mobile harddisk kan overføre data med 5,2 MB i sekundet.
Kapaciteten er fem gange større end IBM's 1 GB Microdrive, der er omkring halv så stor som Toshibas nye drev. De fleste PC Card harddiske kræver en Type III slot, mens Toshibas nye model altså kan nøjes med en Type II slot.
Producenten oplyser at harddisken også skal sælges udenfor Japan, men har endnu ikke fremlagt nogen tidsplan for, hvornår den kan købes i andre lande.
(Kilde: IDG News Service)