Sådan ser et spil ud, hvis det har taget 48 timer at lave

Luk en flok spiludviklere inde i et rum, og se hvad, der sker. Sådan var eksperimentet på IT Universitet i sidste weekend. Nu er de eksperimenterede - og humoristiske - spil klar til afprøvning.

I sidste weekend blev 150 spiludviklere lukket inde på IT Universitet med en opgave. "Lav et computerspil, og gør det på 48 timer".

Opgaven var en del af GameJam, som afholdes globalt for talentfulde spildesignere og programmører.

Nu er spillene fra det danske Jam lagt på nettet, så man kan få et indblik i, hvad der kan præsteres på så kort tid.

Hovedtemaet for årets spilmesse var "humor". Så der var plads til at boltre sig.

Det har folkene bag Sheeped-Away gjort. Her er spilleren et rumvæsen, der forsøger at stjæle får fra en stakkels landmand.



I Dusk of Ninja And Brush skal to ninjaer forsvare sig mod zombier på toppen af et højhus.

En af de mere alternative måder at illustrere humor på, fremviste gruppen, der lavede spillet 4 Minutes and 33 Seconds of Uniqueness. Med risiko for at ødelægge spillets spinkle idé, kan vi ikke fortælle mere om det her. Prøv selv lykken.

Man kan browse sig frem til flere spil her.

Spillet Make My Head Grow var ikke med i hovedkonkurrencen. Det vandt i stedet prisen i kategorien "Bring From Home". Som titlen afslører, så var det lovligt at medbringe noget af indholdet hjemmefra. Men det havde gruppen ikke lige forstået, forklarer Anders Leicht Thomsen, der var med i gruppen.

Derfor er det ret imponerende at se spillet, der både er sjovt og udstyret med et unikt gameplay.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura