Banker skal forhindre online-spil

Skatteministeriet har udarbejdet en rapport om spil på Nettet. Rapporten anbefaler, at bankerne fremover skal blokere visse kortbetalinger.

Internet har skabt forudsætningen for udviklingen af et globalt spillemarked uden statslig kontrol. Det er baggrunden for oprettelsen af en arbejdsgruppe, der siden 1999 har forsøgt at modernisere den danske spillelovgivning. Skatteministeriets arbejdsgruppe har netop afleveret sin endelige rapport, "Spil i fremtiden", som anbefaler at de danske banker skal blokere for udenlandske spiludbydere.


"En systematisk blokering af betalingstransaktioner til ulovlige udenlandske spiludbydere vil inddæmme en betydelig del af de udenlandske ulovlige udbyderes salg til danskerne," konkluderer rapporten. Arbejdsgruppen foreslår at myndighederne for muligheden for at nedlægge et strafferetsligt forbud mod formidling af kortbetalinger til ulovlige udenlandske spiludbydere.


Rapporten blander sig også i den aktuelle debat om Internet-links med følgende præcisering: "I forhold til allerede gældende ret indskærpes det endvidere, at forbuddet mod formidling af ulovlige spil udover betaling også gælder udlejning af serverplads og fremvisning af links til ulovlige spillehjemmesider. "


Folketinget og regeringen bør vedtage en national strategi på Internet-spilleområdet, mener arbejdsgruppen. Den foreslår at strategien skal omfatte fire elementer; overvågning, blokering, internationale forhandlinger og danske Internet-spil.


Det er ikke mindst sidstnævnte, som kan repræsentere et effektivt våben mod de ulovlige spiludbydere. Rapporten anbefaler, at Tipstjenesten, de tre klasselotterier og de tre almenvelgørende organisationer får adgang til at tilbyde spil på Nettet.


Hele rapporten kan hentes i en kort og lang version på nedenstående adresse.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S