Fladskærmskartellet vokser

Samsung og LG Phillips er under mistanke for karteldannelse, og nu har mistanken også bredt sig til resten af branchen.

I går kunne man læse, at verdens to største producenter af fladskærme, Samsung og LG Phillips er mistænkt for at have lavet et kartel for at holde prisen kunstigt oppe. Nu viser det sig, at det ikke kun er de to giganter, som er involveret.

Nyheden, om at de to giganter på markedet var mistænkt for karteldannelse, sendte chokbølger gennem fladskærmsindustrien, og de to selskabers aktier faldt markant. Siden er det kommet frem, at myndighederne også undersøger Samsungs LCD-partner Sony samt NEC, Sharp, Seiko og Sanyo.

Ifølge en koreanske analytiker kommer undersøgelsen fordi, LG Phillips og Samsung har solgt fladskærme til meget ens priser. Myndighederne i Korea, Japan og USA bekræfter, at der er en undersøgelse i gang, men er ellers yderst sparsomme med oplysningerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere